work

Nemáte chuť na trochu dobrodružství?

Evropské služby zaměstnanosti EURES vyhlásily seznamy horských středisek a hotelů po celé Evropské unii, kde se nedostává sezonních zaměstnanců. Chcete-li se zdokonalit v cizím jazyce, pobavit se a dostat výplatu v eurech, poradíme vám nebo vašim dospělým dětem, jak na to.

Kde je volno?

Pracovní uplatnění v zahraničí můžete získat v hotelech a gastronomii, ale také přímo na zasněžené sjezdovce jako lyžařský instruktor či obsluha vleku. Tyto pracovní pozice hledejte zejména v evropských zemích s lyžařskými středisky, jako je Rakousko, Francie, Itálie a Německo. Ty si totiž Češi nejvíc oblíbili v minulé zimě.

Práci zde může najít téměř každý, a to i ten, co ovládá pouhé základy cizího jazyka. Jeho práce ale bude samozřejmě méně kvalifikovaná, tudíž hůře hodnocená.

Po zkontaktování zaměstnavatele v dané zemi a úspěšném absolvování přijímacího pohovoru je třeba vyřídit pracovní povolení (kde je to nutné), uzavřít příslušnou pracovní smlouvu, seznámit se s informacemi o platbách zdravotního a sociálního pojištění a daní a někde si i zajistit ubytování.

Je to moc složité?

Sami se ale s organizací netrapte a obraťte se o pomoc na celoevropskou síť poradenských kanceláří EURES. Internetové stránky jsou dostupné přes portál Ministerstva práce a sociálních věcí, nebo přímo zadejte adresu organizace.http://portal.mpsv.cz/eures

TIP pro rychlé vyhledávání: http://ec.europa.eu/eures/home.jsp?lang=cs

Osobní kontakt

Kdo upřednostňuje osobní kontakt, najde v každém ze 14 krajských úřadů práce proškoleného EURES poradce, kontaktní osoby sedí i na všech úřadech práce.

Výdělek za 35 hodin práce týdně se pohybuje kolem 1000-1500 euro za měsíc.

Z jakých zemí můžete vybírat?

V současné době pokrývá síť EURES 31 zemí, kterými jsou Belgie, Bulharsko, Česká republika, Dánsko, Estonsko, Finsko, Francie, Irsko, Island, Itálie, Kypr, Lichtenštejnsko, Litva, Lotyšsko, Lucembursko, Maďarsko, Malta, Německo, Nizozemí, Norsko, Polsko, Portugalsko, Rakousko, Rumunsko, Řecko, Slovensko, Slovinsko, Španělsko, Švédsko, Švýcarsko, Velká Británie.

Nezkusíte to vy nebo vaše děti? Už jste na podobné zahraniční brigádě byli? Jaké jsou vaše zkušenosti?

Reklama