Pracovat v rodinné firmě je snem mnoha žen. Žádný cizí šéf, který nikomu nerozumí, žádná zbytečně vydaná energie na „plantážích“ nějakého vykořisťovatele. Vše hezky zůstává doma. Práce na svém je zkrátka v očích mnohých procházkou růžovou zahradou, za kterou ti šťastnější dostávají navíc slušně zaplaceno.

Ale nic není samozřejmě takové, jak to vytvoří naše fantazie. A pohled na trávu, která se zdá u sousedů vždy zelenější, je rovněž zavádějící.

Idylická atmosféra, kterou si představujeme, že panuje v rodinné firmě, kde se všichni dobře znají, rozumějí svým náladám a jsou tzv. na jedné lodi, může v běhu všedních dní pěkně zešedivět. A přinést i specifické problémy...

husbandSvé o tom ví třicetiletá Daniela, která s mužem rozjela před lety relativně úspěšné podnikání, ale teď by se raději vrátila do kanceláře, odkud odešla, aby se mohla věnovat rodinnému podniku.

„Nejdřív se zdálo být vše skvělé,“ začíná své vyprávění sympatická rusovláska, která vzpomíná na prvotní nadšení s lehkým úšklebkem. „Makali jsme s manželem dnem i nocí, měla jsem dokonce pocit, že nás to jistým způsobem ještě víc spojilo, neboť jsme měli témata, do kterých nikdo jiný neviděl.

Časem si prý mohli dovolit i nějaké pomocné síly, a tak náročné práce ubylo. Přesto trávili většinu času vykonáváním pracovních úkolů a pomalu jim ze života zmizeli i všichni přátelé, kteří nějak nedovedli pochopit, že ani o víkendu není čas na společnou zábavu.

Možná manželovi z toho všeho tak trochu přeskočilo,“ přemýšlí nahlas Daniela, která tvrdí, že on celé večery sedí u počítače a absolutně nepřipouští, že by se mohlo dělat i něco jiného. „Přitom naše firma funguje dobře, musím to vědět, když dělám účetnictví a různé administrativní věci kolem,“ zdůrazňuje mladá žena.

Nejvíc jí prý vadí, že musí před manželem takřka tajit veškeré své ostatní aktivity. „Když mě vidí, jak někdy náhodou večer čtu knihu, řekne, že se mám, že mám takového volného času. A demonstrativně se opět vrátí k počítači, kde kouká do pracovních věcí.

Oheň na střeše byl rovněž, když se Daniela rozhodla vrátit k svému oblíbenému tanci. „Zapsala jsem se na salsu a chodím si jednou týdně zablbnout, je to totiž skvělý relax. Ale hned mi to bylo doma vyčteno se známým dovětkem, že já mám spoustu času, zatímco ON dře a dře,“ vyjadřuje svůj nesouhlas se situací už i rozmáchlými gesty žena, která se rozhodně z práce neulejvá. „Spíš mi to připadá jako nějaký chorobný postoj, který postupně ničí náš vztah, ale možná i právě tu společnou práci. Nemám totiž nejmenší chuť v tomto životním stylu bez špetky zábavy pokračovat dál,“ ukončuje své vyprávění Daniela.

Přečtěte si také:

Reklama