Co je nejdůležitější udělat v měsíci dubnu na zahradě? Příroda je už opravdu v plném rozpuku. Radujte z prvních květů na záhonech a ovocných stromech, ale nezapomeňte na  všudypřítomně bující plevel. „Zlikvidujte ho včas, jinak spláčete!“ radí odborníci.

zahrada

Věděly jste, že duben je rozhodujícím měsícem pro boj s plevelem? Má to logiku: Dosáhneme-li čistoty záhonů v dubnu, nebude plevel v pozdějších měsících již tak sveřepý, protože dopřejeme  více místa rostlinám užitkovým.

Hubení plevelů tedy patří k nejužitečnějším pracím. K jejich likvidaci můžete použít „obyčejné“ ruční pletí, ale i chemické přípravky.

Ovocné stromy

Do ovocné zahrady opět vyžeňte svou drahou a hlavně silnější polovičku. Nastal nejvyšší čas na prořezání bujně rostoucích, ale málo plodících jádrovin. Na konci měsíce je možné začít s řezem peckovin.

U broskvoní a meruněk přecházíme k řezu za vegetace.

Sama se porozhlédněte po mladých lístcích rybízu a angreštu. Už se na nich můžou objevit první mšice a je třeba přichystat postřik. Doporučení, co použít, najdete v každém zahradnickém centru.

Okrasné záhony a kvetoucí rostliny

Už nám dělají radost. Záhony oplývají barvami cibulovin, ale i nízkých trvalek. Kvetou rané keře a v zahradě nebo na loukách petrklíče, sasanky, bergénie, kamzičníky.

V polovině měsíce už můžeme začít s výsadbou mečíků, jiřin a choulostivějších cibulovin.

Trávník

V březnu a možná už v únoru jsme ho pěkně vyhrabaly a očistily a měl by se zelenat. Možná si už vyžádá první sekání, pokud nechcete trávu k sušení sena.

Zeleninová zahrádka a pařeniště

Kdo byl pilný už brzy zjara, může ze skleníku, nebo zpod fólií už sklízet první úrodu raného salátu a ředkviček. Na jejich místo přijdou další semínka nebo předpěstované sazeničky pozdějších zelenin. Nezapomeňte na zálivku.

Duben je vhodný měsíc k přesazování jehličnanů a ostatních stálezelených rostlin.

Čtěte také:

Reklama