Litovli udělil právo vařit pivo král Václav II. již v roce 1291. Pivovarnictví má proto v tomto krásném městě v srdci úrodné Hané bohatou tradici. Současný Pivovar Litovel vznikl již před 125 lety jakožto ryze český vlastenecký Rolnický akciový pivovar se sladovnou. Dnes je znám nejen svými tradičními značkami světlých a černých piv, ale také řadou oblíbených pivních speciálů – například říznou polotmavou třináctkou Gustav, inspirovanou silou slavného zápasníka Gustava Frištenského, který se před 110 lety oženil s dcerou prvního litovelského sládka Josefa Elledera.
lit1.jpg

lit2.jpgPivovar zdobí také velmi zajímavý znak, který upoutá pozornost každého, kdo vstoupí na pivovarské nádvoří. „Jeho dominantou je včela, která symbolizuje pracovitost – právě ta neodmyslitelně patří ke všem lidem, kteří s hrdostí vaří litovelské pivo,“ vysvětluje Miroslav Koutek, emeritní sládek Pivovaru Litovel. „Dále lze na znaku spatřit srp a obilné klasy, které poukazují na oblast úrodné Hané a Litovelského Pomoraví, dávajícího pivovarníkům vždy dostatek sladovnického ječmene. Štika a kapr připomínají historii Litovle, která před dávnými lety vznikla jako rybářská osada, tyto ryby najdeme i ve znaku města Litovle. Královská koruna pak odkazuje na české krále, kteří dávali městu právo vařit pivo,“ vysvětluje Koutek a dodává: „Tyto symboly jsou pro nás důležité i dnes. Pracovitost pivovarníků a silná vazba k regionu i naší bohaté historii nás zavazují k poctivé práci při výrobě toho nejlepšího piva.“

A právě pivovarníkům se v Litovli daří dodnes. Pivovar je proslulý svou nádhernou varnou s měděnými kotli, zasazenými do kardinálského mramoru. Před několika lety si zde vybudovali i minipivovar, který slouží sládkovi Petru Kosteleckému k testování nových receptur. Právě v něm se před sedmi lety zrodil také několikrát oceněný spodně kvašený polotmavý speciál Litovel Gustav 13°, který Pivovar Litovel v letošním roce poprvé uvádí do prodejen po celé České republice.
5ac49a9fbc453obrazek.png

Více informací naleznete ZDE.
 

Reklama