„Je to podvod, podvod!“ říkala mi známá mé maminky – Miluška z vesnice na Chrudimsku. Tato milá paní lehce přes padesát ztratila práci v místním družstvu, kde celý život zajišťovala dodávky mléka do našich domácností.  

 

Ve vesnici práce není, autobusy prakticky nejezdí, výplaty v regionu v dělnických profesích pro ženu nepřesahují příliš platové minimum, a proto o dojíždění do Pardubic či Hradce ani neuvažovala. Její muž má práci, ale po ztrátě místa traktoristy jako pomocný zedník zajistí tak tak provoz rodiny. Tohle nemá být sociální obvinění reality současné vesnice, jen konstatování.

 

Králíci vychcípali na králičí mor, prase už se nevyplatí, slepice moc obhospodařování nedají a z původních plantáží brambor a zeleniny zůstalo pár záhonů pro vlastní potřebu. Děti jezdí dvakrát ročně, a tak se doma, jak sama říká, „kopala do ….“ A to je pro ženskou celý život zvyklou brzo ráno vstávat a makat peklo. Dostávala sice podporu, ale jak už to tak bývá – o peníze se s úřady dohadovat nedovede.

 

Proto se pokusila sehnat si práci domů. Koupila noviny Annonce a pár konkurenčních inzertních plátků a sledovala inzertní stránky místních deníků.

 

„Odpověděla jsem přibližně na 40 inzerátů,“ řekla mi a dodala. „Buď to byly podvodníci, nebo podobné typy jako já. „

Chcete si přivydělat, nebo chcete novou práci? Na co čekáte.

Práce doma - kompletování propagačních materiálů

Nabízím možnost domácí práce. Odměna dle vykonané práce.

Už Vás nebaví stále jen šetřit, a přitom si nic nedopřát? Nabízíme přivýdělek! Nenáročná DP, vhodná pro každého. Výdělky dle Vaší aktivity 1-4 tis. týdně.

To jsou klasické ukázky inzerátů.

„Prakticky všichni po mně chtěli, abych jim poslala peníze. Jedna paní mi dokonce jako odpověď poslala balíček za 250 korun na dobírku.“

Miluška nenaletěla. Nikomu žádné peníze neposlala, dobírku poslala zpět nevyzvednutou. V rámci našeho rozhovoru jsme dospěli k názoru, že práce domů inzerovaná v inzertních novinách neexistuje. V rubrice práce domů inzerují jen oběti podvodníků, nebo sami podvodníci.

Pokud totiž nějaká firma má práci domů, tak zaměstnanci té firmy ji dohodí svým příbuzným a známým a šance, že by ji dostal někdo z ulice, je nulová.

A abyste si nemysleli, že je vše jen pesimistické. Miluška se fakt snažila, a protože ve vedlejší vesnici odešla paní z jídelny v mateřské školce na mateřskou dovolenou, má práci. Maže rohlíky, pomáhá v kuchyni. Za minimální plat, ale na kole to přes léto ujezdí a v zimě se uvidí.

A co vy, co si myslíte o lidech, kteří na základě dopisu a příslibu výdělku pošlou pár stovek někomu, koho v životě neviděli?

Reklama