Zahrada plná pestrobarevných květů, to je jedním slovem nádhera. Přesto by v ní něco chybělo, kdyby nepřekypovala životem. Teprve čarokrásná křídla motýlů jí dodají tu správnou šťávu. Jak přilákat co nejvíce třepetálků právě k vám?

Ačkoli motýli pohrdnou jen málokterými květy, existují takové, které doslova zbožňují. Máme pro vás pár tipů, jaké rostliny by neměly chybět ani na vaší zahrádce. Některé ještě stihnete do svého zeleného království začlenit. Pokud se nespokojíte jen s jedním druhem a máte prostornou zahrádku, můžete z vybraných květin sestavit třeba i jakýsi motýlí ostrůvek.

Až budete vybírat, kam voňavá lákadla umístit, myslete na to, že motýli preferují slunná stanoviště, kde příliš nefouká. Kdo by také chtěl při hostině bojovat s poryvy větru!

motýl

Čím motýlům učarujete?

Největším lákadlem je pro motýly komule Davidova, kterou možná znáte spíše pod názvy letní šeřík či motýlí keř. Kvete od července do září až 30 cm dlouhými latami a svou vůní si podmaní i vás. Kromě základní fialové barvy můžete mít také odrůdy v bílé, růžové, červenofialové, modrofialové či tmavě fialové. Moc pěkně vypadá, když vysadíte dva keře v různých barvách vedle sebe. Vyžaduje ale prostor, protože může dorůst až do tří metrů. Více o jeho pěstování se dozvíte ZDE.

Drobné růžové kvítky rozchodníku nádherného přilákají motýli od srpna do září.

motýl

Milujete bylinky? Pokud jim dáte šanci vykvést, budou je totiž zbožňovat i motýli. K jejich nejoblíbenějším patří dobromysl (oregano), šalvěj, levandule a tymián.

Na jaké další květy se motýli s chutí slétnou? Jsou to například hrachory, hledíky, floxy, kopretiny, třapatky (rudbekie), oman, řebříčky, astry či petúnie.

motýl

Ať se u vás zabydlí!

Aby to k vám motýli neměli daleko a byli na vaší zahrádce doma, myslete nejen na jejich potravu. Důležité je i to, abyste jim nechali nějaké místo pro rozmnožování, třeba v tom nejzazším koutu zahrady. Motýlí housenky budou (druh od druhu) zbožňovat kopřivy, mochny, šťovíky, jetele, mateřídoušku či jitrocel. Zkuste je tedy v tomto místě nesekat.

Chcete se dovědět o motýlech více, popřípadě se zapojit do jejich mapování? Máte možnost ZDE.

V Botanické zahradě Praha nyní probíhá ve skleníku Fata Morgana výstava motýlů, která stojí určitě také za návštěvu.

Zdroj fotografií: www.shutterstock.com

Čtěte také:

Reklama