Pana Karla našli ve sklepě bytového domu nájemníci. Byl natolik vyčerpaný a dezorientovaný, že s přivolanými lékaři nebyl schopen komunikovat. Po ošetření v nemocnici ho odvezli do místní noclehárny, kde mohl díky Nocleženkám strávit tři noci v teple a také se konečně najíst a napít. Jakmile se trochu zotavil, pomohli mu pracovníci Armády spásy vyřídit doklady a zavedli ho k lékaři. Dnes už pobírá dávky hmotné nouze a poohlíží se po práci, aby mohl být opět soběstačný. Zdánlivě drobná pomoc tak dokázala změnit něčí život.

Přestože se řada lidí bez domova dostala na ulici vinou nejrůznějších závislostí, skončilo na ní i plno těch, kteří za svůj smutný osud nemohou. O střechu nad hlavou je připravily například psychické nebo fyzické nemoci nebo náhlá ztráta finančních prostředků. Zcela bez peněz a bez nároku na dávky se bez domova ocitl i rozvedený padesátiletý Petr. „Na počátku naší spolupráce panovaly celodenní mrazy a nebylo možné přespávat venku. Pan Petr se v době využívání služeb noclehárny a nízkoprahového denního centra stabilizoval a nabral sílu potřebnou k „návratu do normálu“. Po několika týdnech si našel zaměstnání a výhledově se chce vrátit k životu, na který byl zvyklý,“ popisuje další z nespočtu příběhů Lucie Stejskalová z Armády spásy, koordinátorka projektu Nocleženky.

Co je Nocleženka?

Jde o poukaz opravňující jednoho člověka bez domova přečkat jednu noc v teple noclehárny. Získá zde nejen přespání, ale také večeři v podobě polévky, pečiva a teplého nápoje i možnost osprchovat se a provést osobní hygienu. „Základní cena za Nocleženku je 100 korun. Pokud se ale dárce rozhodne poslat více, veškeré peníze jsou použity na rozvoj a zlepšení přímé péče o lidi bez domova. Pokud totiž člověk bez domova přijde do noclehárny bez Nocleženky, hradí si pouze symbolický poplatek v rozmezí 30 až 45 korun. Ten však ani zdaleka neodpovídá reálnému nákladu na tuto službu,“ popisuje Lucie Stejskalová.

Kde je zakoupíte?

Nocleženku můžete zakoupit online, nebo po předchozí domluvě na ústředí Armády spásy, či na jednotlivých střediscích, která jsou do projektu zapojena. Ta se nachází v Praze, Brně, Karlových Varech, Ostravě, Krnově, Opavě, Šumperku, Jirkově a Havířově.

Nocleženka pod kontrolou

Každá zakoupená Nocleženka má přiděleno číslo, které je evidováno. Díky tomu jsou dárci informováni vždy, když někdo v nouzi právě tu jejich využije. O tom, kdo to bude, rozhodují terénní sociální pracovníci, kteří za lidmi bez domova docházejí. Možné je ale i to, aby dárce zakoupil Nocleženku v zapojených centrech fyzicky, a sám ji daroval konkrétnímu člověku. Zahřejete tak nejen člověka v nouzi, ale i sebe. Dobrým skutkem na duši.

Pomoci můžete i jinak

Lidem bez domova se zvláště v chladných měsících hodí i materiální pomoc. Můžete jim darovat teplé oblečení, deky, spacáky, zimní boty, čepice, šály, rukavice a podobně. „Vaše materiální dary ideálně odneste na pobočku Armády spásy ve vašem městě,“ doporučuje Lucie Stejskalová.

Více informací o projektu Nocleženka získáte ZDE.

Čtěte také:

Reklama