Kdo by neměl rád muzikál My fair Lady? V pražském Stavovském divadle hrají jeho divadelní předlohu – Pygmalión od G. B. Shawa.

Muzikál My fair Lady je jedním z mých nejoblíbenějších muzikálů vůbec, proto jsem neváhal, když mi kamarád telefonoval, že se chystají jít na Pygmalión, a jestli bych nechtěl s nimi.

Hru jsem několikrát četl, takže pro mne nebyla po stránce obsahu žádným překvapením, ale číst není vidět. A vidět nemusí znamenat vidět v tak skvělém nastudování!

Ve Stavovském divadle se Shawova textu zhostili se ctí. Nebudu vám prozrazovat žádné bližší detaily, nebudu vám prozrazovat, jestli je Shawova hra do puntíku stejná jako muzikál My fair Lady. K návštěvě vám musí postačit mé nadšení. Herci předvedli výkon, který stojí za shlédnutí – ke komediálnímu textu často přistupovali s vážností dramatu, takže i dvě nebo tři pasáže, ve kterých se divák dozvídá nadčasová sdělení autora, nepůsobily křečovitě.

Co inspirovalo G. B. Shawa k sepsání Pygmaliónu?
Pygmalión byl, podle pověstí, kyperským králem, který se zamiloval do sochy Afrodity. V jiných legendách se vyskytuje jako kyperský sochař, který se zamiloval do sochy, již sám vyřezal ze slonoviny - její jméno bylo Galatea. V obou případech dali bohové soše život. Pygmalión je tedy předobrazem lásky k něčemu, co si člověk sám vytvoří.

Režie: Michal Dočekal
Scéna: David Marek
Kostýmy: Zuzana Krejzková
Hudba: Michal Novinski
Dramaturgie: Daria Ullrichová

Obsazení hlavních rolí:
Igor Bareš jako profesor Henry Higgins
Petra Špalková jako Líza
Vladislav Beneš jako plukovník Pickering
Alois Švehlík jako Alfred Doolittle, otec Lízy
Vlasta Chramostová jako jedinečná paní Higginsová, matka Henryho
Johanna Tesařová jako Higginsova hospodyně

Zajdete si na Pygmalión?

Reklama