Již zítra začíná výstava Divoké narozeniny Maxipsa Fíka aneb Jiří Šalamoun dětem, která se uskuteční v bubenečské Galerii Villa Pellé od 10. května do 12. července 2016. Magický fantazijní svět jednoho z nejvýznamnějších ilustrátorů druhé poloviny dvacátého století Jiřího Šalamouna přitahuje děti i rodiče několika generací a je zdrojem poezie, radosti, hravé nostalgie, ale i ironie a černého humoru.

Jiří Šalamoun ve svém díle originálně propojuje svět dětské fantazie se zkušenostmi dospělých. A tak na výstavě budou Maxipsu Fíkovi dělat rovnocennou společnost originály ilustrací ke knihám Poslední Mohykán, Hobit, Pan Tau, Tracyho tygr nebo loutkovým hrám. Filmové příznivce jistě potěší kolekce Šalamounových filmových plakátů.

Pro Jiřího Šalamouna je svět knih, snů i každodenní reality celoživotní a nevyčerpatelnou studnicí inspirace. Autor, jehož první slovo v dětství bylo „baba“ neboli tužka, dokázal dát každé knize další a navíc originální rozměr. To vše najdeme samozřejmě také v Šalamounově nejznámějším díle. Pokud řekneme jméno Elster, nejspíše nikomu nic neřekne. Bylo to však jméno bobtaila, anglického ovčáckého psa, který k Šalamounovým doputoval ze Švédska, a stal se inspirací a předlohou k postavě Maxipsa Fíka spisovatele Rudolfa Čechury, pokud ne nejslavnějšího, tak jistě nejvtipnějšího českého psa. Autor však sám dobrácké psisko nijak neupřednostňuje a uvádí, že vždy měl nejvíc rád právě tu postavu, která byla rozkreslena na jeho pracovním stole.

maxipes fík

Výstavu bude po celou dobu provázet bohatý doprovodný program, zahrnující komentované prohlídky s kurátorem PhDr. Janem Rousem a grafikem a scénografem výstavy Lubošem Drtinou, přednášky a besedy o osobnosti a díle Jiřího Šalamouna, animační programy a tvůrčí dílny. Pro návštěvníky výstavy budou pak jistě velkým lákadlem hravé nedělní Mumraje, aneb tvůrčí odpoledne v zahradě pro rodiče s dětmi s účastí zajímavých hostů, kde bude možné si vytvořit leporelo, tahacího panáka, maxipuzzle či maxikomiks, ale také pohovořit o životě s Josefem Dvořákem nebo si nazout vlastní skákací boty. První Mumraj je naplánován již na neděli 22. května. Více informací k programu najdete na webových stránkách www.salamoundetem.cz.

Výstava Šalamoun dětem aneb divoké narozeniny Maxipsa Fíka bude zpřístupněna od 10. května do 12. července 2016 v Galerii Villa Pellé v Praze 6, Pelléova 10. Otevírací doba: denně mimo pondělí od 13 do 18 hodin, nebo dle dohody.

Reklama