Brtnické ledopády se konají 4. až 6. února 2011. Jedná se o tradiční setkání turistů a přátel přírody v oblasti Šluknovského výběžku. Připraveny jsou pro vás denní výlety za poznáním této oblasti a i setkání s kamarády a nová přátelství.

skaly

Centrem dění akce je „Camp Valdek“, kde je zajištěno ubytování ve vytápěných a nevytápěných chatkách. Též je zajištěno občerstvení a stravování.

Program

Pátek, 4. února: Neznámé Lužické hory

  • Délka: 26 km
  • Převýšení: 950 m

Autobusem BusLine pojedeme z Valdeka, přes Rumburk (možnost nástupu z vlaku) do Cvikova. Odtud vystoupáme na zajímavý vrch „Dutý kámen“ - geologická zajímavost...

Po prohlídce půjdeme nově značenou cestou kolem jeskyně Waltro, úpatím Zeleného vrchu, přes Uhlířskou skálu na Kalvárii nad Cvikovem. Odtud po cestě do vesnice Naděje, kde bude v Penzionu „NADĚJE“ možné občerstvit se a zakoupit turistické vizitky této oblasti. Po občerstvení se vydáme lesní cestou ke zříceninám hradu Milštejn.

Po prohlídce zříceniny a prolezení Trpasličí jeskyně se vydáme k přehradní nádrži „Naděje“. Dále po lesní cestě kolem „sirného pramene“, který je červeně zabarven a je léčivý... nevím, zda bude ochutnávka - záleží na sněhových podmínkách...

Potom půjdeme až do sedla Stožce - „Šébr“ - kde bude občerstvení a kontrola.

Po značené cestě přes Jelení kameny je to už jen kousek do cíle denní trasy - na nádraží ČD - Jedlová. Odtud pojedeme vlakem přes Rumburk do Valdeku...


Pátek 4. února - noční: Noční toulky kolem Hrádku

  • Délka: 9 km
  • Převýšení: 300 m

Opět pojedeme autobusem BusLine z Valdeka, tentokrát až pod Hrádek... odtud bude následovat výstup na rozhlednu a dále tajnou stezkou a touláním do cíle ve Varnsdorfu, kde na nás bude čekat autobus a zaveze nás zpět do Valdeka do postýlky...

Pro náročnější je tu ještě jedna varianta: noční přechod - 50/100 km.

mil


Pátek noční a sobotní denní: Ledopádová stovka

  • Délka: celkem 100 km
  • Převýšení: 2550 m

Stejným autobusem pod Hrádek - rozhledna Hrádek - Grosschoenau - Spitzberg - Kottmar - Jiříkov - Valdek - a pokračování po sobotní denní trase (viz níže: 50 km).


Sobota 5. února: BRTNICKÉ LEDOPÁDY

  • Délka: 14 , 23, 32, nebo 50 km

Start pochodů 14, 23, 32 km - Brtníky, bývalá restaurace na návsi 8.15 - 11.15 hodin.

V sobotu je hlavní akce této pozvánky... Bude záležet na každém z Vás, jakou trasu za poznáním ledopádů si zvolíte. K dispozici máte připraveny čtyři. Ve skalách, u Turistického mostu, na Vás bude čekat občerstvení, které jistě uvítáte. Cíl bude v Brtníkách, v bývalé restauraci.

Odtud pojedeme vlakem přes Rumburk do Valdeka. Večer po večeři je zajištěna pro účastníky „Ledopádová zábava“: LEDOBÁL! K hraní a poslechu bude hrát náš známý DJ Hrdlička.


Neděle 6. února: Na saskou rozhlednu

  • Délka: 17 km
  • Převýšení: 400 m

Vlakem se účastníci dopraví do zastávky Lipová u Šluknova, odtud přes vesnici Lipová, kolem Solanského rybníka na hranici a hurá do Saska na krásnou rozhlednu... Po výstupu a výhledu z ní po značené cestě přes Brandbusch do Rožan... A odtud je to už kousek do Šluknova, kde se v cíli rozloučíme a budeme se zase těšit na příští rok!!!

skaly

Věřím, že Vás nabídka zaujala, a těším se s Vámi na akci!!

Egon Wiesner

P.S.: Turistické vizitky budou k zakoupení v penzionu Naděje (pátek-denní) a v cíli v sobotu

Další informace