Ani v zimě nemusíte sedět za pecí. Když vysvitne slunce, má i procházka v zasněženém městě nebo krajině své kouzlo. Nemusíte chodit hodiny, abyste se pokochaly krásou a nadýchaly čerstvého vzduchu.

Mnohá česká města a městečka stojí tak trochu stranou zájmu, a to je velká škoda. Většinou přes ně jen projíždíme. Ale když na chvíli zastavíte a uděláte si alespoň malou procházku, objevíte místa hodna obdivu. Budete překvapeny, co všechno vám mohou nabídnout. Třeba Spálené Poříčí.

Když jsem jím před lety projížděla poprvé, byla jsem okouzlena.

Až na tradičně hyzdící „sámošku“, která naštěstí netrčí uprostřed, tady najdete krásné historické náměstí. Dominantou je kostel Sv. Mikuláše se sochou Sv. Jana Nepomuckého a bývalá barokní fara, kde svého času pobýval Jindřich Šimon Baar.

Měšťanské domy a statečky naštěstí nikdo „nezmodernizoval“ natolik, aby kazily celkový ráz městečka. Lemují jak obdélníkové náměstí, tak hlavní ulici vedoucí na Plzeň.

poříčí

Náměstí prochází rozsáhlou rekonstrukcí dlažby

Renesanční zámek s novogotickou věží nelze přehlédnout. V současné době v něm sice sídlí střední ekologická škola, ale je přístupný i veřejnosti. Slouží jako obřadní síň a kulturní stánek, kde se konají výstavy a koncerty. Za zhlédnutí určitě stojí původní strop v koncertním sále, renesanční portály a erby.

Projděte bránou do zámeckého parku

zámek

Průčelí zámku s neogotickou věží

park

Přilehlý park je půvabný i v zimě

kameny

Cestou k altánku si můžete prohlédnout zajímavou „výstavu“ kamenů, které se těží v okolí.

altánek

Vyřezávaný barevný altánek z 18. století se za teplého počasí možná stává cílem milostných dostaveníček, dnes mi posloužil k zapózování.

zámek

Zámek je možná ještě půvabnější zezadu

kašna

V okrouhlé kašně s fontánkou v podobě barokní ryby teď najdete sice oblázky místo vody, ale to jí nic neubírá na půvabu. V jiných kašnách vidíte jen nepořádek a odpadky

socha

Kromě kašny zdobí park několik barokních soch z pískovce

pivovar

Bývalý zámecký pivovar je součástí rozsáhlého (kdysi zemědělského) komplexu, který je dnes citlivě zrekonstruován a nachází se v něm hotel, restaurace a nově otevřená Galerie Špejchar.

Neméně zajímavé je „podzámčí“

mlýn

Krásně opravený mlýn s dřevěnou pavlačí

kolo

Mlýnské kolo pohání voda vedená náhonem ze zámeckého rybníka

V jeho okolí stávala židovská čtvrť se synagogou, která se bohužel nedochovala.

Na jejím místě stojí už jen památník. Ale kousek odtud se nachází židovský kupecký dům s dřevenou pavlačí a černou kuchyní.

Dnes je v něm penzion a vinárna Joachima Loewidta, kde se můžete v příjemném prostředí občerstvit a ukončit svůj okruh Spáleným Poříčím.

Jak se do Spáleného Poříčí dostanete? Klikněte na mapu ZDE

Čtěte další reportáže z malých, ale krásných měst:

Reklama