Po loňském úspěchu dorazí z Bratislavy na Nejvyšší purkrabství Pražského hradu opět výtečná komedie plná rafinovaných slovních hříček. Dvaja páni z Verony je jedno z nejranějších Shakespearových děl. V jejím zajímavém slovensko - českém zpracování dostala velký prostor hudba.

mPánové Ondrej Kovaľ a Milo Kráľ jsou výborní muzikanti, Zuzana Norisová skvělá zpěvačka a na pódiu je doplňuje naživo hrající ženská kapela a další vynikající herci v čele s Lukášem Vaculíkem. Ten ke hře dodává: „Mně se slovensko – české pojetí moc líbí. A rozhodně mi to vůbec nevadí. Přišlo by mi naopak úplně zhůvěřilé, kdybychom v ní - my Češi - mluvili slovensky nebo Slováci česky. Předloni i vloni jsme Dva pány z Verony hráli na Slovensku a tam to nikdo neřešil. Oni češtinu pořád vnímají kontinuálně jako běžnou záležitost. V trafikách prodávají české noviny, v televizi běží filmy bez dabingu. Čeština je pro ně pořád běžná věc, na rozdíl od toho, jak je slovenština vnímána v Čechách. Doufám, že u nás představení bude fungovat úplně stejně.“

k

V komedii Dvaja páni z Verony dále hrají: Cyril Drozda, Eva Kodešová, Barbora Švidraňová, Otto Culka, Ľuboš Kostelný a další.

Režie a hudba Peter Mankovecký, překlad Ľubomír Feldek a Martin Hilský, dramaturgie Robert Mankovecký, scéna Palo Andraško a kostýmy Jana Kuttnerová. Letní shakespearovské slavnosti jsou nejstarší a největší divadelní přehlídkou pod širým nebem v Evropě zaměřenou na uvádění děl Williama Shakespeara.

Festival trvá od konce června do začátku září a odehrává se na otevřených scénách v PRAZE (v Nejvyšším purkrabství Pražského hradu a od roku 2007 také na nádvoří Hudební a taneční fakulty AMU na Malostranském náměstí 13, v BRNĚ (hrad Špilberk), v OSTRAVĚ (Slezskoostravský hrad) a v BRATISLAVĚ (Bratislavský hrad).

V Praze máme možnost vidět Dvaja páni z Verony tři dny po sobě: 1., 2. a 3. srpna, v Ostravě 5. a 6. srpna, v Bratislavě od 26. do 30. července.

m

Foto: fotogalerie Letní shakespearovské slavnosti

Čtěte naše články:

Jiří Menzel: Divadlo pod širým nebem mám rád

Letošní Letní shakespearovské slavnosti: Chystá se premiéra Mnoho povyku pro nic

Více nahttp://www.shakespeare.cz/2014/

Reklama