Organizátoři pro ně i letos připravili pestrý program s celou řadou zajímavostí.

Reforma psychiatrie i umělá inteligence
Festival uvede 9 filmových snímků s tematikou duševního zdraví / nemoci a mysli, vždy s komentářem špičkových odborníků, chybět nebudou ani besedy, autorská čtení a přednášky. „Osvětu v oblasti duševního zdraví považujeme za velmi důležitou. Proto jsme podpořili již první dva ročníky tohoto festivalu a rádi se s podporou přidáváme i letos,“ říká Václav Pecha, ředitel nadace Bakala Foundation, která akci finančně pomohla. „Zahájení festivalu patří filmu Elling a v diskusi se budeme věnovat velmi aktuálnímu tématu, reformě psychiatrické péče v Česku. Diskutovat budeme zejména o přesunu z velkých nemocnic do komunitní péče a o centrech duševního zdraví. Těch již aktuálně 5 funguje, dalších 16 bylo vybráno a vznikne do polovinu roku 2019, celkově ale počítáme se zhruba 100 CDZ pro dospělé obyvatele v celé ČR a s dalšími specializovanými komunitními službami pro děti, seniory a další cílové skupiny,“ popisuje PhDr. Petr Winkler z Národního ústavu duševního zdraví.

Diváci se mohou dále těšit například na filmy Sejde z očí, sejde z mysli, Láska; Úsměvy smutných mužů, který uvede autor knižní předlohy a spoluautor scénáře Josef Formánek, Hasta La Vista, Vedlejší účinky (tento film si vybrali přímo diváci prostřednictvím ankety na facebookovém profilu festivalu) nebo Bylo jednou jedno město bláznů. „Velmi oblíbené jsou zpravidla přednášky - letos například na téma využití technologií a umělé inteligence v péči (nejenom) o duševní zdraví, kterou bude mít Ing. Eduard Bakštein, Ph.D.. O tom, „co je v našem chování vrozené a co naučené“, bude přednášet ředitel NUDZ, prof. Cyril Höschl,“ popisuje Štěpán Šůstek, koordinátor festivalu Na hlavu.

Intermediální integrál Martina Myšičky
Mezi letošní novinky patří beseda herce Martina Myšičky z Dejvického divadla „Co média o filmových mýtech o duševním zdraví“, na níž si jako hosta přizval prof. Pavla Mohra, primáře kliniky NUDZ.

Součástí programu bude také autorské čtení s Markétou Lukáškovou z knihy Panda v nesnázích a čtení vítězných studentských esejí z Literární soutěže pro děti a celé třídy. Festival dále představí témata vážných duševních onemocnění, závislosti na alkoholu, problematiky spánku, LGBT nebo nové poznatky z výzkumu psychedelik. „V pátek dopoledne jsme připravili program pro žáky 2. stupně základních škol a středních škol - půjde o diskuzi s lidmi s vlastní zkušeností s duševním onemocněním - to je také novinka oproti předchozím ročníkům. Stálicí všech ročníků, i toho letošního, je bohatý doprovodný program – návštěvníci si budou například moci vyzkoušet virtuální realitu používanou při terapii nejrůznějších fóbií,“ uzavírá pozvánku na festival Štěpán Šůstek.

Reklama