Je léto a všude se něco děje.  Měla bych tip na výlet pro ty, kteří se chystají užívat dovolenou na jižní Moravě, konkrétně na Slovácku, a budou někde poblíž právě v době, kdy se bude konat akce, na kterou bych všechny ráda pozvala.

V sobotu 28. července 2007 se bude již pošesté konat Festival česneku na zámku v  Buchlovicích.
Je to jedinečná akce, kompletně celá o česneku. Nic monstrózního, mně samotné přijde taková komorní a milá a hlavně, vhodná pro celou rodinu. Nutno si pozorně přečíst bohatý program, určitě si vyberete – jen namátkou vybírám: prezentace česneku a česnekových produktů, výstava, soutěže pro děti i dospělé – o nejhmotnější česnek, soutěž čichačů, o nejkrásnější česnekový cop, o nejsmradlavější dítě, příprava jídel s česnekem, fotosoutěž, miss česnek, sportovní klání (hod česnekem, běh zámeckým parkem),  loutkové divadlo, košt česneku, módní přehlídka, doprovodný kulturní program (nejenom folklor – já osobně jsem strašně zvědavá na to, jak Buchlovský důchoďák zazpívá své rockové písně : -))

Jak vznikl Česnekový festival?
Tak jako všude jinde, za dávných časů, někdy ve středověku, se stalo toto:
Jedna buchlovická žena prodávala na rynku jablíčka. Jednou trh navštívil sám vrchní čert Luciper. Trhovkyně nebyla už zrovna nejmladší, na hradišťském rynku byla ale dobře s životem obeznámena a tak jistojistě čerta na první pohled poznala a jen čekala, až tento přistoupí k jejímu krámku. Přišel, když už byl podvečer, černý, že splýval s pozadím a že: „Dej mě to nejkrásnější jablko z buchlovických strání, ze strání půvabných pod hradem Buchlovem!” Dívka si jen pomyslela: „To víš, ty jedna čertovská nádhero potvorná, jsem z tebe celá nakřivo!” a sáhla pod stůl a podala mu šťavnatou hlávku. Čert se zakousl do hlávky česneku a zařval na celý rynk: „Babo nechutná, cos mi to podala? To budou ode dneška tvoje jablka, aby po celé generace se tobě a tvým potomkům posmívali, že všude, kde přijdete, jde za vámi česnekový odér! A také vám budou přezdívat – Česneci!” Je sice pravda, že dívka na trhu potkala jednoho fešného člověka z Dolního Němčí a jak to bývá – slovo dalo slovo a hned byla ruka v rukávu, prostě, provdala se k Uherskému Brodu. A to bylo moc dobře, protože tam se česneku vždy dobře dařilo, v Buchlovicích by to možná ani nešlo (a také by to nevonělo paninkám ze zámku). Žena, říkejme pro pořádek Marie, v Dolním Němčí pilně rozmnožovala  nejen česneková pole, ale i své potomstvo – samé chlapy rodila, samé Česneky. A ti zásobovali zdravým produktem celou zemi, později i sousední krajiny, protože ani ten čert nevěděl celou pravdu, že totiž  Kdo má dobré osrdí – tomu česnek nesmrdí a že ten česnek budou mít lidé v neobyčejné úctě a vážnosti. Někdy ale, když jim ten česnek také trochu zasmrděl, šla se Dolněmčanka zeptat na Žitkovou bohyně, kdy bude té jejich práce kolem česneku konec? A ta jí prorokovala, že tedy nikdy ( a vyjmenovala všechny řády – socializmus, kapitalizmus etc.,), jedině snad v tom případě, že by někde na druhé straně matičky Země se našli jiní (jim podobní), kteří by v potu tváře pěstovali tuto mimořádnou zeleninu, ale současně, že nikde nebude tak výborné kvality, jako na Brodsku (žádný, ani ze Španěl, ani z daleké Kitaje se mu nemůže rovnat ani po kolena). A také ještě jednu věc říkala bohyně – že až bude hodně špatně s moravským česnekem, že se dá dohromady pár lidí a ti že vymyslí nějaká příjemná setkání v krásném prostředí (myslím, že říkala zámek v Buchlovicích), kde se bude zpívat, tancovat a hrát, na kterém se bude mluvit také o tom, že česnek je třeba u nás zachovat. A tak že se vrátí poselství dívky Marie zpátky do Buchlovic!
A protože se zdálo, že situace s Česneky a česnekem z Moravy je neudržitelná, vznikl ve významném roce 2002 Festival česneku na zámku, kde jinde než v Buchlovicích.

Přijeďte, nebudete litovat.
S heslem „Všechno je na něco, česnek na všechno!“  zve dkd

Podrobný program
http://www.fos.cz/tmp/dokumenty/11426.doc


Díky za pozvání :-)

Reklama