Zámek Loučeň navazuje další akcí na oslavy 700. výročí narození Karla IV. Tentokráte návštěvníkům nechá zažít pocit chůze bez bot. Ti mohou dne 30. července v labyrintáriu zámku Loučeň odložit své boty a s nimi i stud. A vyzkoušet nový životní styl naboso a novou formu zdravé, pohodové a zajímavé turistiky – turistiky naboso s využitím svých nohou. Všichni si budou moci odnést mnoho poznatků a zážitků a boty v ruce v rámci akce Bosý středověk aneb i Karel IV. chodil bos.

Český král a římský císař Karel IV. nechal ve 14. století postavit poblíž Prahy hrad Karlštejn, který měl sloužit mimo jiné jako klenotnice pro korunovační klenoty Svaté říše římské a pro Svatováclavskou korunu. Zmíněné cennosti se nacházely v kapli sv. Kříže, která se zamykala na devět zámků a byla dělena na dvě části pozlacenou mříží. Císař chodil do kaple rozjímat a za zlatou mříž vstupoval, jak napsal ve svém životopise Vita Caroli -  na znamení pokory a úcty vždy bez pokrývky hlavy a naboso. Akce Bosý středověk je snahou o novodobé navázání na tradice a také začleněním se do prvního ročníku Mezinárodního dne turistiky naboso. Ten je zařazen do akcí IVV (Internationaler Volkssportverband), což je mezinárodní organizace pro lidový sport - nevýkonnostní, odpočinkový, nenáročný, cenově dostupný sport, bez omezení věku či výkonnosti. Chodit bez obuvi, stimuluje řadu nervových bodů. Pro lidi se zrakovým postižením je turistika naboso vhodná též jak z důvodu hmatových prožitků, tak z hlediska nácviku prostorové orientace a samostatného pohybu.

loučeň„V průběhu celého dne si budou moct návštěvníci vyrobit bosé středověké sandály, ozdoby nohou, objevit a pořídit si bosé boty či kořenový koberec.obří noze, tedy palisádovém bludišti číslo 6 pak poznat tajemství reflexní terapie, zúčastnit se výuky přirozeného běhu, shlédnout a zúčastnit se chůze po laně. Také obdivovat fakíra, vyzkoušet středověké mučení – lechtání nohou v kládě, vyzkoušet obratnost svých nohou v bosé dílně, užít si malování na nohy nebo masáže nohou,“ uvádí Ing. Kateřina Šrámková, jednatelka zámku Loučeň. „Ano, i Karel IV. chodil bos! Dnes je pro nás obvyklá chůze v obuvi, zatímco v dobách, když vyrůstal Karel IV, do jehož dětství se v letošním roce vracíme, byla přirozená a obvyklá chůze naboso. Chceme touto akcí uprostřed vrcholícího léta nechat naším návštěvníkům poznat a připomenout to, co již možná dávno zapomněli, jak je příjemné chodit bosky. Zámecký park poskytuje různé povrchy, kde si chůzi naboso můžete užít a skutečně procítit. A pokud si budete chtít své nožky omýt předtím, než se obujete před odjezdem domů, bude k dispozici umývárna,“ dodává Kateřina Šrámková.

Celodenní zámecký program bude v duchu středověku (700. výročí narození Karla IV.) společně s prvním ročníkem Mezinárodního dne turistiky naboso. Účastníci se přenesou do roku 1323, kdy budoucímu císaři bylo 7 let. Součástí programu budou prohlídky zámku s dvorním šaškem, scénky, turnaje, sokolníci, středověké tvůrčí dílny, jízda na koni, mince, psaní brkem. U vojenského ležení jeho otce Jana Lucemburského si budou moct vybrat erb a vyrobit si svůj praporec a sbírat fábory za plnění rytířských dovedností – lov, zápolení, jízda na koni, střelba, šachy. Tak se děti mohou stát členem družiny kralevice Karla.

zahrada

PROGRAM DNE:

 • 11:00    Únos kralevice;
 • 11:00    Bosá vycházka 2 km od stánku Turistiky naboso po zámeckém parku;
 • 12:00    Rytířský turnaj na počest Marie Lucemburské;
 • 12:00    Přednáška o chození naboso;
 • 13:00    Sokolníci;
 • 13:00    Bosý výlet 4 km od hlavní brány, trasa mimo areál zámku  k prameni Dobrá voda; Kdo má zájem jen o tento výlet, neplatí vstupné do areálu a čeká před branou
 • 13:30    Bosáprohlídka zámku s hmatovým překvapením, (ev. další ve 14:30);
 • 14:00    Audience u krále;
 • 15:00    Rytířský turnaj na počest krále Jana;
 • 15:00    Naboso a poslepu travnatým labyrintem;
 • 15:20    Naboso a poslepu pískovcovým labyrintem;
 • 15:40    Naboso a poslepu královským labyrintem;
 • 16:00    Bosý běžecký závod pro děti;
 • 16:15    Únos kralevice;
 • 17:00    Chůze ve žhavém uhlí, věšení bot na strom botovník;

To vše NABOSO. Celý den a v celém areálu choďte naboso a vnímejte zámecký areál s nejrůznějšími povrchy všemi pěti smysly. Zujte se hned u vchodu.

Reklama