Další čtenářkou, která se rozhodla přispět k dnešnímu tématu, je ToraToraTora. Vyrazte s ní nejen na hrádek Žampach ve východních Čechách, ale i do blízkého okolí...

Téma dne: Pozvěte nás na zajímavé místo ve vašem okolí.
Níže si můžete přečíst pozvánku čtenářky ToryToryTory...


Ráda bych vás pozvala do malé obce nedaleko Žamberka ve východních Čechách jménem Žampach. Jméno získala po německé obdobě názvu nedaleké osady Sandbach, tedy Písečná.

V podstatě jde o několik domečků na úbočí kopce a člověka neznalého asi nenapadne přibrzdit právě zde. Je to škoda. V noci totiž patří tento kraj duchu loupeživého rytíře Jana Pancíře ze Smojna.

Onen kopec tiše skrývá na svém vrcholku pozůstatky gotického hradu Žampach. Jeho příběh by byl možná poklidný jako vegetace v hradních rozvalinách dnes. Ale jeho údělem bylo střežit solnou stezku. Lumpů a zlodějíčků viděl tedy dost. Osudným mu byl až ten, který se stal jeho pánem.

Žampach

Sám Karel IV. pasoval Jana ze Smojna na rytíře za chrabrost v boji a zavěsil mu na krk zlatý řetěz. Do zástavy mu daroval hrad Žampach. Na něm se rytíř věnoval zahálce a divokým pitkám s cháskou a falešnými pochlebníky, kterými se obklopil. Časem začal přepadávat kupce a loupit v okolí.

Jeho zločiny sužovaly celý kraj. Lidé mu přezdívali Pancíř, podle zbroje, kterou prý neodkládal ani ve spánku. Avšak i císařova trpělivost měla svůj pohár, který přetekl s množícími se stížnostmi na loupeživého rytíře Jana ze Smojna.

šerm

Karel IV. přitáhl se svým vojskem k hradu, který po krátkém boji dobyl a nechal pobořit. Ani s rytířem neměl slitování. A když viděl zlatý řetěz na jeho krku, který mu sám za zásluhy daroval, na stejné místo vložil konopnou oprátku.

Hněv vládce a zub času nám zanechali opravdu nepatrnou památku. Nenáročnou příjemnou vycházkou na vrchol kopce objevíte několik zdí a sklepení. Po cestě dolů se však nechte nalákat turistickými značkami k zámečku. Jeho osud není zdaleka tak pohnutý a historie zajímavá tolik, jako současnost.

Zámeček

Pardubický kraj zde zřídil domov pro osoby se zdravotním postižením Domov pod hradem Žampach a chráněné bydlení pro své klienty. Pravidelně pořádají kulturní akce akce pro veřejnost, s atraktivními hosty i programem. Jejich hlavním posláním je především ukázat lidem jak žijí a hlavně, co všechno umějí. A nejen to. Máte možnost poznat, že není třeba se jich stranit , že jsou moc fajn i přes mentální postižení. Zrovna minulý týden jsme se tam byli podívat na Zámecké slavnosti, kde nechyběl historický šerm, koncert bubeníků,divadlo pro děti, nebo stezka plná úkolů se sladkým pokladem.

Co si nesmíte nechat uniknout celoročně, je zámecký park. Podařilo se zde vytvořit unikátní arboretum. V areálu a v horním zámeckém parku je realizován tabulový informační systém, jehož cílem je poskytnout základní informace o stromech a keřích zastoupených v parkové výsadbě.

Je to můj rodný kraj. Pod hradem Žampach jsem strávila své nejranější dětství. Do zámeckého parku jsme chodívali sbírat paví pera. Říkaly jsme mu vždycky“blázinec“. Dnes už bych to neřekla a se svými dětmi se tam vracím moc ráda. Nejen pro romantickou pověst nad rozvalenými zdmi, i pro ty fajn lidi, se kterými strávíme vždycky super rodinné odpoledne. Uvidíte.

ToraToraTora

Pozn. red.: Text neprošel jazykovou korekturou.

Téma dne 3. června 2011: Pozvěte nás na zajímavé místo!

  • Máte ve svém okolí zajímavé místo? Pozvěte nás na něj!

Napište na náš e-mail o zajímavém místě ve vašem okolí čtenářkám magazínu ŽENA-IN.cz! Pojí se k němu nějaká legenda? Záhada? Nic z toho neopomeňte ve své „pozvánce“ zmínit! A když přiložíte i fotku, nebude nic bránit uveřejnění vašeho příspěvku. Fotka ale není podmínkou. Za svůj příspěvek, dlouhý alespoň jako tento odstavec textu, můžete získat dárek letnímu cestování šitý přímo na míru: Opalovací krém GARNIER AMBRE SOLAIRE s SPF 30 a hydratační sprej po opalování od téže značky. V předmětu vašeho e-mailu nezapomeňte uvést heslo (viz níže).

Zasílání vašich příspěvků na toto téma končí v 3. června 2011 v 15.00 hodin.

cenacena

Reklama