nám poslala čtenářka . Pokud vám ten název nezní česky, pak vězte, že tento hrad ve středověku náležel k Českému království. Dnes patří Německu, ale to neznamená, že nestojí za návštěvu. prý je to, co by kamenem dohodil

kosankaDobrý den milé ženy-in a redakce.Chtěla bych Vás pozvat do pevnosti Königstein, kam jsme se vydali vloni v létě. Máme chalupu blízko německých hranic a nebylo to zase tak daleko, tak jsem si udělali výlet do Německa. Byl to opravdu zážitek. Museli jsem vyšlapat asi 1 km do kopečka k pevnosti, jinak tam jezdí vláček, komu se nechce šlapat nebo je nějak postižený. Ale my jsme brali výlet se vším všudy. Je pravda, že pevnost je vysoká, takž tam jezdí prosklený výtah, už to byl zážitek.

Pevnost byla obávaným státním vězením od roku 1591, kdy přivítala prvního vězně Nikolause Krella, až do roku 1922.[1][4] Během Prusko-francouzské války a obou světových válek byla pevnost využívána. Pravděpodobně nejstarší psanou zmínku o hradu najdeme na dekretu českého krále Václava I. z roku 1233, ve které je uvedeno jméno purkrabího hradu Gebharda vom Stein.

Ve středověku hrad náležel k Českému království. První zmínka přímo o hradu Königstein se objevuje až na tzv. Hornolužické hraniční listině[1] z roku 1241, kterou stvrdil Václav I. Tato listina určovala hranice mezi slovanskou Horní Lužicí, Míšeňskou nížinou a Děčínským územím.

Dnes už patří Němcům, ale výlet je to krásný a když přeje počasí, vidíte jak se táhne Labe, jak se klikatí z Česka do Německa.

Pevnost je otevřena celoročně s výjimkou několika málo vybraných dní. Kromě samotné pevnosti jsou dostupné trvalé i tématické poznávací akce a okruhy, ale doporučuji léto, je krásně vidět do daleké krajiny a tak si nezapomente vzít dalekohledy a fotoaparáty.

Kosanka

Milá kosanko, díky za tip. Takhle to vypadá docela romanticky

 

Reklama