Pětadvacet procent povrchu Dominikánské republiky podléhá některému ze stupňů ochrany a nejen díky tomu je Dominkánská republika zemí nabízející největší biodiverzitu v celém Karibiku. Již od roku 1962 šla země v tomto ohledu příkladem ostatním karibským státům a věnovala nemalou pozornost ochraně citlivých a ohrožených ekosystémů a životního prostředí. V průběhu posledních několika let se stala jednou z významných destinací na poli ekoturistiky. V současné době tato země nabízí pestrou škálu aktivit, které jsou v souladu s ekologickým chováním, trendem udržitelného rozvoje a ochranou přírody. Národní parky a přírodní rezervace tvoří nedílnou součást dominikánského turistického ruchu a každodenně je navštěvují milovníci přírody z celého světa.

dominikan

Poloostrov Samaná ležící na severozápadním pobřeží Dominikánské republiky byl donedávna kvůli chybějící infrastruktuře těžko dostupný. Proslul neporušenou přírodou i klidnými panenskými plážemi na březích Atlantického oceánu, který zde má nádhernou tyrkysovou barvu. Tyto pláže společně s nedalekým stále zeleným pohořím a neporušenou přírodou činí ze Samaná jedinečnou destinaci nejen pro ekoturistiku, ale i pro přírodovědný výzkum.

dominikan

Jedním z nejproslulejších lákadel této oblasti je pozorování velryb hrbatých. Tento jedinečný a nezapomenutelný zážitek si můžeme dopřát právě u poloostrova Samaná, kam velryby hrbaté, kterým se také říká keporkak nebo plejtvák dlouhoploutvý, v zimě připlouvají z Grónska v hojném počtu tří až pěti tisíc kusů. Tito mírumilovní savci podstupují dlouhou a nelehkou cestu z chladného severního Atlantiku, aby se v dominikánských teplých vodách pářili a přivedli na svět svá mláďata. Zatímco samci odplouvají mimo záliv a bojují spolu o samice, budoucí matky zůstávají v zálivu v méně hlubokých vodách a hledají nejlepší podmínky pro své nejmenší.

Sezona pozorování začíná v polovině ledna a trvá až do konce března. Po celou dobu přítomnosti těchto úchvatných živočichů je k dispozici široká nabídka výletů a máme tedy jedinečnou možnost pozorovat námluvy osmnáctimetrových tvorů a být svědky toho, jak se rodí další generace, zblízka je pozorovat a naslouchat jejich zpěvu. Při pozorování je samozřejmě zajištěna bezpečnost jak diváků, tak i velryb.

dominikan

Oblast Samaná má ale co nabídnout i když zde velryby nejsou. Navštívit můžete jeden z vyhlášených Národních parků, Los Haitises, který se skládá se z několika ostrovů pokrytých džunglí a mangrovy. Za svou ohromnou biodiverzitu vděčí mimo jiné vysoké vlhkosti. Díky jedinečnosti životního prostředí zde svůj domov mají tvorové jako kapustňáci, mořské želvy, netopýři, hroznýši, volavky a více než 110 z celkového počtu 270 druhů ptáků, kteří v Dominikánské republice žijí. Nádherné scenerie tohoto národního parku jste mohli vidět i ve filmu Jurský park. Stejně jako na některých jiných místech, i zde se dochovaly jeskynní nápisy a malby z předkolumbovského období, kdy zde žili Indiáni z kmene Taínů.

dominikan

Při výletu lodí by byla škoda opomenout ostrůvek Cayo Levantado, rajský kout země, který zajisté uchvátí i vás. Ostrov je oblíbenou dovolenkovou destinací jak mezi místními, tak mezi zahraničními návštěvníky. Místní pláž patří jednoznačně mezi nejkrásnější v celé zemi. Na celém ostrově je pouze jeden hotel, pětihvězdičkový komplex s bazény, lázněmi a restauracemi. Blankytně modrá obloha, jemný bílý písek, kokosové palmy a prvotřídní servis jsou nepochybně právě tím, co mnozí od dovolené v Karibiku očekáváme.

dominikan

O Dominikánské republice:

Dominikánská republika patří mezi nejoblíbenější turistické destinace Karibiku a zabírá přibližně dvě třetiny ostrova Hispaniola, který se nachází jihovýchodně od Floridy. Tato destinace je po Kubě druhou největší zemí v Karibském moři, kde se hovoří španělsky, a má velmi různorodou krajinu. Najdeme zde nekonečně dlouhé panenské pláže, tropické pralesy i horské oblasti. Cestovní ruch patří mezi nejrychleji rostoucí průmyslová odvětví v zemi. Dominikánská republika má pět hlavních turistických oblastí, kterými jsou Puerto Plata - Cabarete - Sosua, La Romana - Bayahibe, Samana - Las Terrenas, Boca Chica - Juan Dolio a Punta Cana.

Reklama