Batolí se vám kolem nohou dítě, když vtom na sebe něco strhne, přestože ho „všichni“ hlídají? Pomáhá vám dítě s vyndaváním nádobí z myčky a najednou se ocitne v jeho rukách nůž?

 

Pozornosti není nikdy dost, a přítomnosti zdravého rozumu ještě víc. Sama jsem se o tom přesvědčila minulý pátek – ostatně mně, přesněji našemu dítěti se většina úrazů stala právě v pátek. Že by únava matky?

 

Ne nadarmo nám v předporodním kurzu paní Darina Kopřivová říkala, že i kojenec může seskočit se stolu. Netušila jsem, že to jde. Nám se to naštěstí nestalo, ale kolikrát do toho nechybělo moc a dítě, prohýbající se do luku, přistálo na zemi.

 

Když mi kamarádka vyprávěla, že jí pětiměsíční miminko spadlo z gauče, kam „jej odložila“, a šla si vedle do pokoje pro kapesník, pomyslela jsem si něco o zatemněném rozumu – samozřejmě jejím. Když naše batole spadlo poprvé z postele, neboť jeho touha po poznávání byla větší než tušení, že existuje něco jako okraj a „propad“, klepala jsem se jak ratlík. Moje instinkty selhaly, protože jsem spala tak tvrdě, že jsem nevnímala, jak se ke mně netulí.

 

Další „drobnosti“ přeskočím; větší drámo se konalo, když si dcera poranila nos o anténku od mobilu – jojo, ještě takového stařečka vlastním. Jindy jsme nad ní bděli dva, ale běžícímu človíčkovi ani na trase dlouhé dva metry nezabráníte, aby zakopl a padl tváří na nohu od stolu... nebo aby vylezl na židli, kdy se vzápětí rozhodne, že tam vlastně nechce, a po zádech volným pádem klouže k zemi... koukáte na něj dva, a přesto se to stane...

 

Proč to všechno píšu? Protože si uvědomuji, že naše pozornost klesá a ochabuje, jindy vkládáme do schopností dítěte víc, než může v daném časovém úseku vývoje zvládnout, nebo prostě spoléháme na toho druhého...

 

Vsadím se, že dokážete v hlavě vymyslet x příčin případných zranění – ostré hrany, nůž, vařící voda, fritovací hrnec, přiskřípnuté prsty ve dveřích či zásuvkách, nezaslepené elektrické zásuvky, dostupné chemikálie či léky, rozlitá voda na podlaze...

 

Mým dnešním „vzkazem“ je: důvěřujte, ale prověřujte. Hlavně sebe! Klišé „děti jsou gumové" nebo vždycky to vypadá hůř, než to ve skutečnosti je... jsou prostě jen klišé.

Reklama