Možná by se mohlo zdát, že s dětskou nadváhou a obezitou to u nás není tak horké jako třeba v Americe. Odborníci však bijí na poplach a poukazují na výsledky nejnovějších studií, podle nichž má v České republice s nadbytečnými kily problém 20 – 30 % dětí. Dbejte na to, aby si dítě vytvořilo návyky zdravého životního stylu už v útlém věku.

Podle lékařů problém s dětskou obezitou narůstá do čím dál větších rozměrů. Nejčastěji jsou vykrmené děti zločinem svých rodičů, kteří je nevedli k vytvoření správných návyků, především stravovacích a pohybových. Obezita není jen esteticky nepřijatelná, mnohem vážnější dopad má na zdraví. Je spojena s celou řadou zdravotních komplikací. Pod tíhou nadbytečných kilogramů trpí hlavně pohybový aparát. Vrstevníci kromě toho nemívají pro své rozměrné spolužáky příliš pochopení a ti se tak stávají častějším terčem šikany. V neposlední řadě tak obézní děti mohou čelit sociálnímu vyloučení, což může vést k rozvoji vážnějších psychických potíží.

ds

Nedostatek pohybu

Bohužel zájem o sport u mladších dětí klesá. Pokud je rodinný rozpočet omezený a vy si nemůže dovolit dítěti platit spoustu drahých koníčků a volnočasových aktivit, vůbec to nevadí. Naopak, pro správný rozvoj je lepší všestrannost než specializace na určitý sport. Inspiraci můžete hledat na stránkách projektu Zdraví jako vášeň, který před více než pěti lety spustila Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra ČR. Najdete tam kompletní cvičební plány pro děti, tipy na pohybové aktivity a spoustu rad a praktických doporučení pro zdravý životní styl.

Stravovací zlozvyky

Mezi největší chyby, které rodiče bohužel tolerují, patří nepravidelnost stravy. Pokud se dítě stravuje nárazově, nikdy se vydatně nezasytí a má tak pořád hlad a větší tendenci zhltnout cokoli. Tabu by mělo být i bezhlavé přecpávání. Je v pořádku, že dítě učíte dojídat běžné porce, ale zbytečně ho nenabádejte k přidávání, pokud už má dost. Nezahrnujte také zbytečně děti za odměnu nezdravými laskominami, jako jsou sladkosti, brambůrky a všelijaké pochutiny.

sd
Foto: www.shutterstock.com

Reklama