Kdo šetří, má za tří. Ale je šetření a šetření. Někdy to totiž vypadá, že kdo šetří, má (věcí) pro tři. A nikoliv pro jednoho. Což ve finále asi moc peněz neušetří. Slovo SLEVA asi působí často jako zběsilé kouzlo, pod jehož vlivem se ze zcela normálních žen stávají fanatici. Zkrátka i u slev bychom měly používat rozum, dámy, ne?

Letní výprodeje. Zimní výprodeje. Časově omezené výhodné nabídky. Agresivní reklamy na internetu, v televizi, v radiu nebo přímo v místě, kde nakupujeme. A k tomu slevové kupony, o kterých jsme se zde bavili minule.

  • To vše útočí na naši ubohou nervovou soustavu. Tak jak má někdo odolat?

Nedávno jsem omylem zavítala do obchodu, kde probíhala nějaká slevová akce. Šílené fronty na zkušební kabinky, šílené fronty na pokladny a šílené výrazy nakupujících i prodavačů, kteří se snažili tu invazi zvládat s úsměvem, mě přiměly k přehodnocení denního programu a rozhodnutí, že nové kalhoty vlastně vůbec nepotřebuji.

slevy

Nechci kritizovat šetření. Naopak. Velmi obdivuji lidi, kteří to umí. Zvládají sledovat slevové akce, ví, kam vyrazit pro levnější máslo nebo že v ten den je mléko v akci 5 + 1 zdarma.

Chtěla bych to také ovládat. Nakupovat výhodně. Mít doma vždy tu správnou zásobu toaletního papíru (samozřejmě za tu nejvýhodnější cenu šikorodaleko) a nezírat občas do prázdné ledničky. Po takové akci totiž následuje vždy cupitání do předražené večerky.

Na druhou stranu vím, že je spousta lidí, kteří mají doma deset víceméně podobných svetrů jen proto, že byly ve slevě. A totéž platí o tričkách, legínách, botách, kabátech, spodním prádle…

  • Dokonce znám i takové existence, které mají některé věci doma jen proto, že byly ve slevě, ale ve skutečnosti s nimi ani neumí zacházet nebo je používat (lyže, kolečkové brusle, navigaci do auta, atd.).

A pak to uklízejte! :-)

Další kapitolou jsou „výhodné“ nákupy věcí, které někdo koupí levně ve slevě, ale neuvědomí si, že k tomu budete potřebovat ještě něco, co už ve slevě není (a hned tak nebude). To se třeba stalo jedné mé známé s kávovarem na kapsle. Ano, byl opravdu levný. Ale kapsle jsou a budou drahé. Takže si dál vaří obyčejného turka…  

Inu, život je někdy složitý. A každá mince má dvě strany.

Přečtěte si také:

Reklama