Tak tu pro vás máme další rozhovor, který je součástí našeho seriálu O nej… povolání. Tentokrát si budeme povídat s kpt. Ing. Magdalénou Pruskovou. Tato žena se rozhodla, že bude dělat klasické mužské povolání, a stala se vojákyní.

Tak vy jste vojákyně z povolání. Co vás k této profesi zavedlo?

K profesi jsem se dostala náhodou, na střední škole jsem se zúčastnila exkurze po vysokých vojenských školách a zalíbil se mi jeden obor na Vysoké vojenské škole ve Vyškově. Řekla jsem si, proč to nezkusit, šla na přijímací řízení a ono to vyšlo!

 

Jak vůbec reagují muži na to, že jste vlastně voják?
Muži reagují často docela negativně. Myslím si, že se ve skrytu duše stydí za to, že oni z „vojny" utíkali, a žena se tam přihlásila dobrovolně. Asi proto se mne často snaží zesměšňovat, nebo mne považují za lehčí děvu". :-)) Ale ne všichni jsou takoví, jsou i ti, kteří mi vyjádří spíše obdiv nad výběrem mého povolání.

 

Jaká je vaše funkce v armádě a jaká je vaše hodnost?
Moje funkce vám asi moc neřekne - jsem vedoucí starší důstojník skupiny podpory kvality života: Starám se ostatním vojákům o vojenské rehabilitace a rekreace, také mám pod sebou tři výcviková a školicí zařízení spadající pod Velitelství společných sil v Olomouci. Moje hodnost je kapitán. (4 zlaté trojcípé hvězdičky, tzv. mercedesy :-)) )


Jak vypadá váš klasický pracovní den? Je to něco jako být na vojně?

Můj opravdu klasický den vypadá spíš jako den úředníka: porada, práce u PC, občas nějaká velitelská příprava nebo štábní nácvik. Rozdíl je v tom, že několikrát za rok vyjíždíme na cvičení například do VVP Libavá nebo na Doupov, pravidelně chodím do služeb a na střelby. Se zrušením základní vojenské služby a s profesionalizací armády už vše vypadá trochu jinak, než jak mají lidé vojnu zafixovanou z filmů jako Tankový prapor apod.


Máte možnost dostat se při cvičení k moderní technice, ke které se normální smrtelník nedostane? K jakému stroji se vám povedlo se například dostat?

Loni na podzim se mi při cvičení povedlo dostat se zblízka ke Grippenu a vidět jej při nízkém průletu a při nácviku střelby, bylo to docela zajímavé.

 

Jak často se takových cvičeních zúčastňujete? Je to pravidelná záležitost?
To záleží na tom, jak často se cvičení konají. Dříve jsem jezdívala na takzvaná vyvedení s vojáky základní služby 4x do roka. Dnes se zúčastňuji již větších akcí tak 2x ročně. Například naposledy jsem byla v červnu na VVP Libavá jako člen týmu, zajišťujícího návštěvu VIP osob na ukázkách, a mimo jiné i návštěvu našeho pana prezidenta.

 

Měla jste také možnost vystřelit si z nějaké opravdu velké zbraně?
Největší zbraň, ze které jsem střílela, byl univerzální kulomet, a ještě teď mne bolí rameno, když si na to vzpomenu. :-)) Také jsem házela granátem.

 

Teď bych se trochu vrátila spíše k těm ženským záležitostem módy a podobně. Máte ráda zelenou? :)
Musím přiznat že ve svém civilním šatníku nemám jediný zelený kousek, ne že by mi ta barva vyloženě vadila, ale když v ní chodíte 8,5 hodiny denně, tak se Vám do ní už moc nechce znova oblékat. Prodavačky v obchodech sice tvrdí, že mi jde k očím, ale já se zelenému civilu zuřivě bráním. :-))

 

Jaké je to nosit uniformu třeba v parních letních dnech? Není v tom třeba vedro, nebo není to nějak nepohodlné? Mám totiž představu takového toho upnutého kostýmku.
K uniformě pro ženy jsou ušité lehké letní šaty z plátna. Letos jsme dostaly také možnost zakoupit si i letní uniformu, a ta je ušita z velice příjemného strečového materiálu, je lehká a vzdušná a nosí se opravdu příjemně a taky skvěle vypadá (viz foto). Na zimu máme pro změnu péřové bundy nebo elegantní flaušový kabát. Opravdu si nemůžu stěžovat.

 

Přepokládám, že je jiná uniforma na všední nošení, slavnostní příležitosti či cvičení. Kolik druhů uniforem vůbec skrývá váš šatník?
Mám stejnokroj polní - to jsou maskáče, pak služební - takový ten klasický upnutý kostýmek, jak jste zmiňovala, letní a také slavnostní, a pak mám ještě hodně dole ve skříni vojenské montérky - takzvané pracáky, ale ty jsem na sobě neměla už hodně dlouho. Takže pokud jsem na nic nezapomněla a dobře počítám, mám 5 druhů uniforem.

 

A poslední moje otázka. Máte nějakou historku, kterou byste mohla pobavit naše čtenářky a která je nějak spojená s vašim velmi originálním zaměstnáním?
Veselých historek je vždycky mnoho, a když člověk potřebuje, tak si zrovna nemůže na žádnou vzpomenout. A také bych se nechtěla někoho dotknout a zesměšnit jej na veřejnosti. Ale slibuji, že budu vzpomínat, až si vzpomenu na nějakou publikovatelnou příhodu, tak Vám ji pošlu.

Děkuji za příjemný rozhovor a budeme se těšit na vaše publikovatelné příhody, které nám pošlete ;)


Magdaléna Prusková se narodila v Opavě v roce 1976. Do svých 18 let žila u rodičů ve vesnici Vávrovice poblíž rodné Opavy. Má dvě starší sestry. Jedna je městskou policistkou a druhá pracuje jako servírka. Její matka je učitelka a otec je dělníkem. Měli poměrně přísnou sparťanskou výchovu.

 

Nyní žije ve vlastním domě poblíž Olomouce s přítelem a dvěma kočkami. Je stále svobodná a bezdětná. Rodinu sice plánuje, ale zatím jí na ni nevybyl čas.


Mezi její koníčky patří jízda na kolečkových bruslích, kolo, turistika, šachy a jízda na koni. Ráda čte sci-fi literaturu a také ráda luští křížovky a různé rébusy. Miluje práci na zahrádce a líbí se jí rychlá auta a rychlá jízda v nich.

 

OSTATNÍ ROZHOVORY O VAŠICH POVOLÁNÍCH ZDE

Reklama