Padesátníky nikde nezaplatíte už téměř rok. Definitivně jim odzvonilo začátkem loňského školního roku. Přesto je možná ještě teď nacházíte v zásuvkách, obálkách, nebo dokonce v peněžence. Ale pozor, jestli je chcete vyměnit bez větších potíží, máte na to už jen pár dnů.

31. srpna končí výměna neplatných dvacetikorunových bankovek (vzor 1994 a 1996) a neplatných padesátihaléřových mincí (vzor 1993) v bankách. Ve čtvrtek o tom informoval mluvčí České národní banky (ČNB) Marek Petruš.

Od 1. září letošního roku do 31. srpna 2014 bude možná výměna dvacetikorunových bankovek a padesátihaléřových mincí pouze v pobočkách České národní banky v Praze, Českých Budějovicích, Plzni, Ústí nad Labem, Hradci Králové, Brně nebo Ostravě. Bankovky a mince je možné měnit přímo na pokladnách těchto poboček, nebo je zaslat poštou s uvedením bankovního spojení či uložit na účet vedený ČNB.

Pokud jde o padesátihaléřové mince, částka předložená k výměně v hotovosti se zaokrouhluje na celé koruny dolů. „Mince, která takto zaokrouhlenou částku přesahuje, se nevyměňuje. Při uložení mincí na účet se připisuje částka předložená k výměně v plné výši,“ uvedl Petruš.