Čím více kilo navíc, tím vyšší je riziko, že vám selže hormonální antikoncepce. S touto přímou úměrou příšli vědci z Washingtonské univerzity v americkém Seattlu vedení lékařkou Victorií L. Holtovou. V Česku jejich zprávu přinesl server www.medicina.cz

Výsledky této studie otisklo lednové číslo odborného časopisu Obstetrics & Gynecology. Závěry vědců se netýká jen pilulek, ale rovněž stále populárnějších antikoncepčních náplastí. 

Vysvětlení?  Vědci se domnívají, že nadváha ovlivňuje metabolismus steroidních hormonů a jejich vychytávání v tuku. Tímto způsobem může ovlivňovat účinnost hormonální antikoncepce.

Studie sledovala zhruba 250 žen, které otěhotněly při užívání hormonální antikoncepce v letech 1998-2001, a porovnávala jejich případy s 533 ženami, které užívaly hormonální antikoncepci v tom samém období a neotěhotněly.

Výsledky studie ukázaly, že ve srovnání se ženami s BMI menším než 27,3 užívajících hormonální antikoncepci, měly ženy s BMI vyšším, než je 27,3  až o šedesát procent vyšší riziko nežádoucího otěhotnění. U žen s BMI vyšším, než 32,2 bylo toto riziko až sedmdesátiprocentní.

Na druhou stranu, zkušenost odborníků zabývajících se léčbou neplodnosti dokazuje, že obezita, zejména extrémní, rovněž snižuje schopnost ženy otěhotnět. A pozor, neplodnost s obezitou souvisí i v případě mužů - sperma těch, kteří mají mnoho kilo navíc, má totiž častějí než v případě těch štíhlých, porušenou DNA a toto riziko rovněž stoupá spolu s BMI. 

       
Reklama