Studenti, kteří neudělali přijímací zkoušky na vysokou, mohou svou situaci řešit nultými ročníky VŠ. Zůstanete ale právně studenty a neztratíte studentské výhody, nebo ne - zjišťovali jsme podrobnosti.

skola

Nedostala se vaše omladina na vysokou? Nezoufejte, jsou tu nulté ročníky vysokých škol! - to je docela hezký slogan, viďte, milé čtenářky. Ale je to skutečně tak růžové, jak poskytovatelé nultých ročníků slibují? Jak v čem - určitě si účastí v nultých ročnících zajistíte jistou pozornost profesorů, a zvýšíte tak šance na přijetí v dalším roce, ale většinou ztratíte studentské výhody, které v naší legislativě máte, pokud studujete, do šestadvaceti let...

Příběh Martiny

Jedna moje bývalá kolegyně byla mnoho let rozvedená. Její dcera Martina se nedostala na vysokou, a tak nastoupila do nultého ročníku VŠE. O tom, že Martina již není studentkou, se kolegyně dozvěděla tak, že bývalý manžel přestal platit alimenty. „Na škole nám nic neřekli, předpokládali jsme, že dcera je studentka. Chodila tam na denní studium. Museli jsme pak doplácet na sociálce a zdrávce, a ani běžné studentské výhody neměla, jako třeba slevu na tramvajenku,“ vzpomíná kolegyně.

  • Nulté ročníky nejsou studiem, ale kurzem v rámci programu celoživotního vzdělávání!

Jak jsme se dozvěděli od Kateřiny Savičové z tiskového odboru MŠMT, „účastníci kurzů celoživotního vzdělávání nemají statut studenta vysoké školy, což vyplývá z § 60 zákona o vysokých školách. Průběh programu celoživotního vzdělávání upravuje vnitřní předpis konkrétní vysoké školy.

  • Jako studenti nejste účastníky důchodového pojištění, pokud si ho nezaplatíte.

Tiskový mluvčí ČSSZ Pavel Gajdoš nám vysvětlil, že „doba studia na střední, vyšší odborné škole nebo vysoké škole již od 1. 1. 2010 není započítávána do doby pojištění potřebné pro důchod. Lapidárně řečeno: Pro nás je jedno, zda je studentem nultého či řádného ročníku. Je na něm, zda si bude platit sociální pojištění, a bude tak mít roky na důchod. Jiné je to v případě povinného pojištění zdravotního, ale to se musíte zeptat na VZP...“

A to jsme také učinili. Co nám na VZP řekli?

„Student nultého ročníku si musí zdravotní pojištění platit sám jako OBZP (osoba bez zdanitelných příjmů) v minimální částce, která v současném období činí 1.080 korun,“ sdělil nám mluvčí VZP Jiří Rod.

  • Můžete to obejít, když si zaplatíte akreditovaný kurz.

Různé kličky se najdou vždycky. Řešení pro neúspěšné vysokoškolské uchazeče našli například ve vzdělávací agentuře AZ smart. Její ředitel Martin Vaněk nám řekl: „V případě, že studenti zkombinují odbornou přípravu na VŠ v rámci nultého ročníku s naší akreditovanou výukou angličtiny, nepřijdou o statut studenta ani o studentské výhody, a to včetně zdravotního pojištění.“

Malé shrnutí

Takže, milé čtenářky, pokud chcete sama, nebo vaše dítě studovat nultý ročník VŠ, ověřte si předem u té či oné konkrétní instituce, jak je to přesně se studentskými privilegii. Abyste se pak nedivily a nesplakaly díky domněnkám nad výdělkem... Důležité jsou následující dvě poučky.

  • Samostatné nulté ročníky vysokých škol nejsou v tuto chvíli řádným studiem, ale kurzem a jejich účastníci si musí platit zdravotní pojištění, nyní ve výši 1.080 korun.
  • Pokud chcete, aby se vám doba studia počínaje osmnáctým rokem a střední školou započítávala jako roky na důchod, musíte si platit (pro studenty dobrovolné) sociální pojištění.

Kam dál?

Reklama