car

Asi je zbytečné se ptát, zda má váš vůz klimatizaci. V dnešní době je to standardní výbava a v parných letních dnech se opravdu hodí. Pouze však v případě, že není zanešená, a tím zdraví nebezpečná. Jak se o ni starat?

Klimatizace, respektive celá vzduchotechnika vozu, se znečišťuje drobnými nečistotami, které obsahuje vzduch nasávaný do kabiny. Drobné částice se usazují v systému chlazení, kde díky rozdílu teplot vzniká vlhkost a kondenzace vodních par. Výsledkem je ideální prostředí pro vznik bakterií a plísní.

Jak poznám, že potřebuje vyčistit?

Vyzkoušejte zapnout klimatizaci naplno a po pár minutách ji vypnout a nechat do interiéru proudit venkovní vzduch. Když se objeví zápach, začněte čistotu klimatizace řešit, protože se vystavujete zdravotním rizikům. Nahromaděné bakterie a plísně mohou způsobit alergické reakce, slzení nebo pálení očí. V druhé řadě mohou plísně poškodit samotnou klimatizaci.

 Jak na to?

Existují dvě možnosti. Můžete navštívit odborný servis, nebo si zakoupit čisticí sprej a dezinfekci provést sami. Určitě se ale doporučuje spíše návštěva servisu, který se čištěním klimatizací zabývá a je k němu vybaven speciálním přístrojem. Ten zaručí dokonalou aplikací média do vzduchotechniky daleko důkladnější pročištění. Ideální je klimatizaci desinfikovat před a po sezoně, nebo po ujetí 15 000 km.

Kolik čištění stojí?

Desinfekce klimatizačního systému přijde v odborném servisu zhruba na 500 korun, počítat můžete i s doplněním chladicí kapaliny. Určitě se ale ptejte, zda je servis vybaven speciálním přístrojem pro čištění klimatizace. Existují totiž i tací, co čištění provedou sprejem, který je volně k dostání a kterým si za polovinu můžete stejnou službu prokázat sami.

Zdroj: www.zenaaauto.cz  

Reklama