MSM je zkratka pro Methylsulfonylmethan CH3-SO2-CH3 (DMSO2), tedy o organickou sloučeninu síry. Vyrábí se z ligninu, což je ale pouhý odpad z výroby papíru. A jako odpad je pochopitelně velmi levný. MSM se používá především v kosmetice, neboť zlepšuje pronikání látek do těla kůží, ve farmacii je jeho přítomnost více než sporná.
5bc5a6a9ce135obrazek.jpg
MSM je látka, která nemá prokázaný účinek na zpomalování progrese úbytku kloubní chrupavky, jak je často prezentováno.

Použití MSM v medicíně je ve stádiu studií na zvířatech a pilotních studií. Uskutečněny byly také jen krátkodobé malé studie na několika pacientech v různých oblastech zdravovědy - alergie, kloubní onemocnění, dermatologie… Nic zásadního.

O mechanismu účinku MSM se celkem nic neví. Přesněji, žádný účinek MSM na klouby nebyl studiemi prokázán. Byl prokázán účinek přípravků, kde je MSM v kombinaci s ověřenými látkami jako je například glukosamin sulfát, který ale účinkuje sám o sobě na zpomalení progrese úbytku kloubní chrupavky a přítomnost MSM proto vůbec nepotřebuje.

Zásadní však je, že MSM přináší pro člověka vůbec největší riziko v kombinaci s jinými léky. Například ve spojení s běžnými léky proti bolesti, jako jsou Brufen nebo Ibuprofen. Také s Warfarinem, tedy s léky na ředění krve. Tady se člověk může dočkat namísto zlepšení svého zdravotního stavu spíše zdravotních komplikací, například zvýšené krvácivosti. Nebezpečí je o to větší, že například Warfarin užívá značná část populace, Brufen či Ibuprofen prakticky každý.
5bc5a76eeb65cobrazek.jpg

V poslední době získávají na oblibě doplňky s obsahem MSM původně určené ne pro lidi, ale pro zvířata, především pro koně. Ale i tady je třeba se mít na pozoru. Jde o veterinární přípravky, nikoliv veterinární léčiva. A ani u zvířat přitom nebyl pozitivní účinek MSM nijak prokázán. Stejně tak i kontraindikace. V podstatě jde jen o doplňky ke krmné směsi. Tedy pro lidi nevhodné, neboť, metabolizmus zvířat a lidí je rozdílný už jen v tom, že například zvířata si – na rozdíl od lidí – dokáží v těle vyprodukovat vitamin C. Proto se tento důležitý vitamin do krmných preparátů nepřidává. Přitom u vitaminu C je, na rozdíl od MSM, pozitivní účinek na klouby prokázán.

Veterinární přípravky nepodléhají kontrole jako potraviny, také nároky na hygienu výroby jsou rozdílné v porovnání s produkty určenými pro lidi. Nejsou označovány jako potraviny a lidé tak mohou nabýt dojmu, že jsou bezpečné i pro ně. Přitom pro lidi nejsou stanoveny žádné dávky těchto přípravků. Také se do nich přidávají různá dochucovadla (podle druhu zvířete), například kostní moučka pro psy a kočky. S konzumací veterinárních přípravků lidmi se prostě nepočítá. Koho by to také napadlo.