Křečové žíly jsou geneticky dané onemocnění, které častěji postihuje ženy. Právě pro ty je často nejen problémem zdravotním, ale i estetickým.

Přečtěte si vše o problémech, které žilní onemocnění může vyvolávat. V každém případě je nanejvýš vhodné žílám věnovat péči.

 

Chronická žilní nedostatečnost

Projevuje se trvalým otokem a kožními změnami. Je často následkem hluboké tromboflebitidy, která způsobuje trvalé uzávěry postižených hlubokých žil a postižení žilních chlopní, které normálně brání zpětnému toku krve. Dochází postupně ke změnám na kůži ve smyslu rozšíření drobných podkožních žil v oblasti kotníku, později se přidává hnědá hyperpigmentace a tuhý otok. Nejtěžším postižením je vznik bércového vředu, jehož léčba si může vyžádat i několik měsíců. V tomto stadiu má nemocný většinou trvalé obtíže a často je nutno pacienta převést do invalidity. Léčba spočívá v dlouhodobém podávání venofarmak. Lokální léčbu zajišťuje kožní lékař. Samozřejmostí je nošení elastické punčochy, zvláště jestliže končetina otéká, aktivní pohyb a polohování končetiny.

 

Žilní městky – varixy

Jedná se o vakovitě rozšířené a vinuté povrchové žíly na dolních končetinách. Výskyt je velmi častý, jelikož postižen je každý šestý dospělý člověk v naší republice a mnohem častěji ženy, pro které je to často závažný estetický problém.

Bohužel základní příčinou je zde genetická dispozice, je to tedy nechtěný dar našich rodičů. Podporujícím faktorem je dále pak např. dlouhé stání, nadváha a častá těhotenství. Nemocní s varixy si stěžují na tlak a pocit tíže v dolních končetinách v klidu a výrazné zhoršení stavu po námaze. Častým příznakem jsou noční křeče. Odtud právě vznikl název křečové žíly.

 

Ke komplikacím křečových žil patří především zánět samotného varixu (žilní městky), dále chronická žilní nedostatečnost, jež se projeví otoky končetin a vzácně i prasknutím křečové žíly s krvácením. Kauzální léčba neexistuje, jelikož se jedná o dědičnou poruchu metabolismu kolagenu, který je prostě méněcenný. Při varixech se nedoporučuje dlouhé stání a sezení bez pohybu dolními končetinami. Naopak se doporučuje pohyb, chůze, cvičení a plavání. Pracující svaly dolních končetin zlepšují proudění krve v žilním systému a tlačí krev směrem k srdci. Když se již objevují mírné otoky dolních končetin, doporučujeme nošení elastických punčoch. Těhotné ženy s varixy by je měly nosit vždy. Drobné varixy můžeme odstranit sklerotizačními injekcemi, větší je nutné odstranit chirurgicky.

 

Zánět povrchových žil

V běžném životě nejčastějším vyvolávajícím činitelem je drobný úraz, kterému často nevěnujeme větší pozornost. Nicméně toto narušení celistvosti kůže vede ke vniknutí infekce a vývoji zánětu. Postižená žíla je bolestivá, kůže je teplá, zarudlá a oteklá. Pohyb nezakazujeme, ale přetěžování končetiny není vhodné. Doporučuje se kompresivní obvaz a zvednutí končetiny v klidu. Kompresivní léčbu provádíme tlakem pružného obinadla, jež přikládáme od prstů, nevynecháváme patu a postupujeme až nad postižené místo, nejméně však pod koleno. Farmakologicky zasahujeme protizánětlivými léky, jež podáváme celkově v podobě tablet a zároveň lokálně v podobě masti nebo gelu na postižené místo.

 

Zánět hlubokých žil

Zánět hlubokých žil je nerozlučně spjat s trombózou, což odráží i lékařský název tromboflebitis. Trombus je krevní sraženina, která vzniká v místě poškození žilní stěny zánětem. Kdykoli však může dojít k uvolnění části trombu do krevního oběhu, a tento vmetek, zvaný také embolus cestuje v žilním systému až do pravého srdce, odkud je vypuzen do plic. Tomuto stavu říkáme plicní embolie, která může vést k náhlé smrti nebo v lepším případě k infarktu plic.

 

Větší riziko hluboké tromboflebitidy představuje vysoký věk, ženské pohlaví, operace a úrazy, těhotenství a porod, křečové žíly a také perorální antikoncepce. Nejvíce typickým příznakem, který vede lékaře k diagnóze, je nesymetrický otok dolních končetin, tedy oteklá je pouze jedna končetina. Dále se vyskytuje bolest v postižené končetině a vznik bočního žilního oběhu, který se vytváří proto, aby se obešlo trombem uzavřené místo. K upřesnění diagnózy využíváme dnes především ultrazvukové metody, dále především rentgenologické znázornění žilního systému po vstříknutí jódové kontrastní látky. Využívána jsou také izotopová vyšetření.

 

V začátku nemoci je nutný bezpodmínečný klid na lůžku. Nejúčinnějším opatřením je tzv. trombolytická léčba, což vlastně znamená rozpouštění trombu. Léčba je samozřejmě vedena v nemocnici a na tuto pak navazuje léčba antikoagulační, jež má za cíl zabránit dalšímu srážení krve.

 

 

Varixinal tablety posilují žilní stěny a zlepšují prokysličení. Varixinal je unikátní kombinací čtyř léčivých rostlin – koňský kaštan, gotu kola, borůvka a listnatec bodlinatý. Extrakty z těchto léčivých rostlin posilují žilní stěny, snižují tvorbu otoků a modřin, zlepšují prokysličení a prokrvení tkání. Příznivé působení bylinných výtažků je doplněno vitaminem C a bioflavonoidem hesperidinem, které významně přispívají k posílení cévní stěny.

 

www.varixinal.cz