Trápí vás vaginální mykózy? Berete antibiotika a pak se musíte léčit kvůli vaginální mykóze? Proč k tomu tak často dochází? Oslovili jsme gynekoložku, paní doktorku Vlaďku Pasekovou, aby nám odpověděla na několik aktuálních otázek, které nás zajímaly.

gyno-pevaryl

Je zima a jaro obdobím, kdy bychom si měly dát pozor na vaginální mykózy?
Ano, i v zimě se vyskytují kvasinkové záněty pochvy - často v souvislosti s antibiotickou léčbou nebo při intenzivním sportování - např. při lyžování, kdy je žena dlouho oblečená do neprodyšného oblečení. Také střídání chladu a s ním souvisejícího teplého oblečení a přetopených místností napomáhá vzniku vlhké zapářky a jejím důsledkem jsou právě mykózy. Doporučuji proto i v zimě mít v domácí nebo cestovní lékárničce s sebou antimykotika.

Může být těsný oděv - kalhoty příčinou vzniku vaginálních mykóz?
Mykóza je onemocnění, které souvisí se životním stylem - se stylem oblékání, jak těsné kalhoty, např. typu riflí, tak umělá vlákna v oděvu napomáhají vzniku mykóz. Typicky rizikové jsou například punčocháče.

Proč léčba antibiotiky napomáhá vzniku vaginálním mykózám? Lze ji v tomto případě nějak předcházet, jakou prevenci byste čtenářkám doporučila?
Protože antibiotika ničí bakterie a to nejen patogenní, ale i ty, které jsou součástí přirozeného osídlení pochvy a střev. V takto oslabeném prostředí pak kvasinkám, které jsou všudypřítomné, nic nebrání v jejich pomnožení. V současnosti se doporučuje při léčbě antibiotiky užívat současně antimykotika do pochvy. Ideální a vlastně jediný přípravek na trhu k dlouhodobé léčbě nebo prevenci mykóz při užívání antibiotik je volně prodejný Gyno Pevaryl 50 - obsahuje 15 čípků. Preventivní podávání laktobacilů nemá logicky význam - při současné léčbě antibiotiky dochází okamžitě k likvidaci těchto laktobacilů právě účinkem antibiotik.

Když už máme ten nepříjemný svědivý pocit, jak máme problém řešit?
Mykotická infekce je prakticky vždy právě pocitem svědění provázena. Svědivý pocit se může vyskytovat i u bakteriálních zánětů, u nich ale nebývá tak častý. Určitě není chybou v případě svědivého pocitu použít antimykotika - pokud je svědění zevně, je vhodné použít kombinovaný přípravek krém a čípky - krém zevně a čípky do pochvy. A pokud tato léčba nezabere, nejednalo se pravděpodobně o mykózu a v takovém případě už je vhodné navštívit gynekologa.

MUDr.Vlaďka Paseková

Náš tip: Jestliže jste k vaginálním mykózám náchylná a zároveň se podrobujete léčbě antibiotiky, je vhodné tuto léčbu antibiotiky po poradě s lékařem doplnit podáváním antimykotik, např. léčivého přípravku Gyno-Pevaryl® 50. Je dobré mít doma první pomoc v případě náhlého výskytu vaginální mykózy, protože ne pokaždé máme čas nebo příležitost spěchat ihned ke gynekologovi.

Více informací naleznete na www.gyno-pevaryl.cz

Gyno-Pevaryl® 150, Gyno-Pevaryl® 150 Combipack a Gyno-Pevaryl® 50 obsahují econazol nitrát, vaginální podání. Před použitím si pečlivě pročtěte příbalovou informaci. McNeil Products Ltd.,
Místní zástupce: Johnson & Johnson, s.r.o., Karla Engliše 3201/6, 150 00 Praha 5, tel.: +420 227 012 111

EK_201101067