cold

Jak bojujete s letními horky? Také se tak ráda zchladíte nápojem s pořádnou dávkou ledových kostek? Věděla jste, že si tím spíše škodíte? Dobře vyhclazený nápoj vám v horkém dni může zadělat i na nepěknou angínu.

Dodržování pitného režimu v teplých letních dnech nám jistě nedělá problémy, protože náš vyprahlý organismus se o tekutiny hlásí dostatečně hlasitě.

Žíznivé a upachtěné celodenní lopotou se těšíme, jak si někde cestou z práce dáme zmrzlinu nebo ledovou tříšť, abychom se zchladili. Tělo to žádá, tělo to potřebuje. Ale chyba lávky!

Odborníci varují! V abnormálně teplých dnech je třeba se vyvarovat pití přechlazených nápojů.

„Náš organismus je přehřátý a příjmem velmi studeného nápoje mu přivodíme pořádný šok. Dochází k překrvení sliznice hltanu a to velmi často může vyvolat zánět nosohltanu až angínu,“ řekla pro Ženu-in dětská lékařka MUDr. Neužilová.

Nejčastěji pocítíme škrábání v krku, spojené s chrapotem, bolestí v krku a kašlem. Může se dostavit zvýšená teplota až horečka. Pokud tyto příznaky trvají déle jak tři dny a nepodaří se nám teplotu srazit antipyretiky, pak je samozřejmě třeba vyhledat lékařskou pomoc.

Pokud se chceme vyvarovat těmto nepříjemným komplikacím, je třeba popíjet tekutiny vlažné. Doporučují se pít nahořklé nápoje. Ideální je zelený čaj. Naopak zcela nevhodné jsou nápoje přeslazené, které zvyšují pocit žízně, a nápoje příliš perlivé, které pak následně mohou vyvolat potíže zažívací.

Reklama