Jedním z hlavních nebezpečí, ohrožujících naše srdce, je stres. O něm a také o dalších nebezpečných faktorech nám několik slov pověděl kardiolog MUDr. Petr Kameník.

Srdce je nejcennější orgán našeho těla. Měli bychom si ho vážit a každý den mu „poděkovat“ za to, že pro nás tak dlouho bije.
Měli bychom ho chránit, neboť tím chráníme i náš život.

Prohřešků, které dnes a denně vykonáváme proti našemu srdci, je víc než dost. A jaké jsou ty největší?
O krátké vyjádření jsme požádali MUDr. Petra Kameníka z pražského kardiologického centra.

Christmas

„Prohřešků proti našemu srdci neustále přibývá. S čím dál vyspělejší lékařskou technikou sice dokážeme srdeční potíže úspěšně léčit, ale nedokážeme jim předcházet,“ říká MUDr. Petr Kameník a dodává: „Kouření, málo pohybu, záliba v pojídání tučných jídel a také přemíra stresu, to vše se negativně odráží na zdraví srdce, které je ohroženo celou řadou chorob, ať už infarktem myokardu nebo poruchami srdečního rytmu.“  

K největším prohřeškům proti srdci patří kouření

„Kouření zvyšuje srážlivost krve, narušuje stěny tepen, na kterých se snáze ukládají tukové látky, čímž se snižuje průtok krve. Srdce bývá kvůli kouření nedostatečně zásobeno kyslíkem, a aby mohlo správně fungovat, musí zvýšit svůj výkon. To se může projevit zvýšením krevního tlaku, který je jednou z příčin poruch srdečního rytmu,“ uvádí  MUDr. Petr Kameník.

Dalším prohřeškem je nedostatek pohybu

Každý kilogram váhy navíc se projeví i na fungování srdce. To musí více „pracovat“, aby dokázalo rozvést kyslík a živiny do všech částí těla. U obézních lidí je větší riziko vzniku například fibrilace síní než u osob s normální váhou.

Nebezpečí pro srdce představují i tučná a sladká jídla

Tučná a sladká jídla jsou zdrojem cholesterolu, který je rizikovým faktorem pro vznik tzv. aterosklerózy. Tukové látky se usazují na stěnách cév, postupně je zužují a snižují i jejich pružnost, v důsledku čehož může v některých případech dojít k omezení průtoku krve a nedostatečnému vyživování některých orgánů, včetně srdce.

Přemíra stresu

„Shon, napětí, stres. To vše může vyvolat poruchu srdečního rytmu, kdy se u člověka může krátkodobě vyskytnout srdeční arytmie způsobená emocionálním vypětím. Stres může být vyvolán také nedostatkem odpočinku, na který zapomínáme zejména nyní, v předvánočním období,“ uzavírá MUDr. Petr Kameník.

..............................................................................................................................................................................................................

Předvánoční shon a stres nejde dohromady s poklidnou nadcházející vánoční atmosférou. Ruku na srdce, umíte si na chvilku sednout a odpočinout si?
Ono by se také mohlo stát, že byste se kvůli nervovému vypětí nemusely těch Vánoc ani dožít.
A to bychom přece nechtěly.

Čtěte také:

Reklama