Varuje naše čtenářka Blanka, která vlastní nadaci pro záchranu týraných koní a ví, co to obnáší. A má jednu prosbu: darujte nejen o Vánocích, ale během celého roku

Dobrý den,

ráda bych přispěla svou troškou do mlýna ohledně charity.Ano na charitu dáváme,i když ne mnoho,protože toho moc nemáme neb jsme sami charita.Nemám problém přispět na tříkrálovou sbírku nebo na opravu kostela-protože se s koledníky na vsi vesměs známe a s panem farářem také.

Na co zásadně nedáváme, jsou různé „košíčkové“ sbírky chodící po městě. Nechci házet všechny do jednoho pytle, určitě se mezi nimi najdou opravdu tací, kteří to dělají opravdu pro pomoc třeba útulkových zvířat nebo hendikepovaných dětí. Ale více je mezi nimi podvodníků. Kasička ala krabička od čaje či zavařovací sklenice přelepená izolepou, povolení veřejné sbírky nikde, zapečetěná a orazítkovaná kasička se také nekoná, o sbírce nic neví a jediné, co ze sebe vysoukají je, že sbírají na psí útulky jaksi komplet(konkrétní zkušenost).

Dále jsme se setkali přímo s firmou, která takovéto brigádníky ve velkém verbuje a na internetu najdete spousty inzerátů, že hledají studenty a brigádníky. Ovšem ouha-i když chodící brigádníci tuto práci dělají s čistým úmyslem, problém je v zadavatelské firmě. Protože se opět nekonají žádná povolení, zapečetěné kasičky apod.(jak musí u veřejné sbírky být), někteří vykukové to vtipně maskují tím, že brigádníci nechtějí od lidí peníze zadarmo, za nic, ale že jim za příspěvek defacto prodají třeba magnetku nebo přívěsek na klíče.

U šup-už to není veřejná sbírka a už platí jiná pravidla. Ale díky této kulišárně není nikde a nikdy možné zjistit, kolik se opravdu peněz vybralo a kolik z té vybrané částky opravdu doputovalo přímo k těm potřebným.Z naší zkušenosti s jednou takovouto firmou se do útulku dostala slabá desetina vybrané částky. Ale nikdo na firmu nemůže, protože i ona má přeci své „náklady“.

Takže přispívat na charitu ano, protože stát na ty nejvíce potřebné většinou také nejvíce kašle, ale doporučuji dobře rozmyslet. Případně dar poslat či odevzdat přímo na patřičná místa. Proč můžeme obdarovávat útulky a charity na Vánoce, proč tam můžeme jezdit a dovážet granule, piškoty, konzervy, vitamíny, seno, deky, odložené šatstvo a pod na Vánoce a ne i jindy? Copak v jiné roční době to potřební nepotřebují?Jen na Vánoce? Nebo je to spíš o našem alibismu a zvyku, že přeci na Vánoce by se měly konat dobré skutky, lidi by se měli mít rádi(ač by se po zbytek roku nejraději sežrali) a tak máme peněženku víc otevřenou a myslíme si-hurá, máme to na rok zase odbyté.

A jen na doplnění o té „naší charitě“-jsme záchranná stanice pro týrané koně a další zvířata S.O.S. Život pro koně, takže velmi dobře vím, o čem mluvím a osobních zkušeností-dobrých i špatných-máme přehršel. Nakonec bych ráda připojila poděkování všem, kdo letos na tu „svojí charitu“ nezapomněli, do útulků, záchranných stanic, charit, stacionářů a podobných zařízení dárky přivezli či poslali a to nejen ve vánočním čase.

Děkujeme Vám.


Blanka

S.O.S. Život pro koně

Milá Blanko, děkujeme za varování proti podvodníkům, ale myslím, že všechny naše čtenářky se chovají poměrně obezřetně. A ještě by mě zajímala vaše charita, protože mám koně moc ráda a myslím, že se k nim někteří majitelé nechovají zrovna nejlépe.

Text nebyl redakčně upraven


Reklama