Slovo „phishing“ nepředstavuje žádnou návaznost na petting či obdobné výrazy se sexuálním významem. Jde bohužel jen o prachsprostou podvodnou techniku, s kterou se zřejmě (aspoň z doslechu) už setkal každý, kdo se pohybuje na internetu. A přece znova a znova slaví tihle podvodníci úspěch, neboť lidé jejich praktikám zcela bez zábran (a hlavně bez rozmyslu) podléhají. A ještě se v prvních chvílích kolikrát radují, že něco vyhráli, často dokonce i veřejně děkují za to, že byli údajně vybráni a získali svůj šťastný kupón na 1500 Kč (jako se to dělo při nedávné skutečně velké aféře s několika známými obchodními řetězci).

Kvůli podvodné technice zvané phishing (a ruku na srdce, hlavně kvůli sobě) můžeme přijít o velmi citlivé údaje jako jsou hesla k elektronickému účetnictví apod. Když například podvodníkům dáte číslo karty (jiné citlivé údaje), tak přijdete o poměrně dost peněz a zaděláte si na sakra velké problémy.
5b72b5d16647aobrazek.pngPokud si nyní ťukáte na čelo, že jen blázen by takové údaje někomu poskytoval, tak vězte, že je jich mezi námi stále dost. A mnohdy nevykazují v běžném životě žádné známky bláznovství. Naopak. Jde o poctivé a důvěřivé lidi, kteří bohužel jen soudí podle sebe. Oni by totiž nikdy tak hluboko neklesli, aby podobný podvod na někoho nalíčili.

  • Může se to stát vaší kamarádce, starším rodičům nebo i nepozornému kolegovi. Vynalézavost šmejdů je nekonečná a je třeba být stále ve střehu. A pravděpodobnost, že se to stane vám nebo někomu z vašeho okolí, aspoň minimalizovat.

Jak nenaletět podvodníkům na internetu:

  1. Pečlivě čtěte jakýkoliv text zprávy, než budete reagovat. Když v něm najdete spousta nesrovnalostí, ale často také gramatických chyb, jde o podvod. Obchodní sdělení seriózních značek jsou kontrolována často celým týmem profesionálů a tyto nedostatky rozhodně nemívají.
  2. Pokud začíná oznámení (v emailu, na Facebooku, atd.) gratulací k tomu, že jste byli vybráni a máte nárok na výhru, zpozorněte. Půjde zřejmě o podvod (zvlášť když si nevzpomínáte, že jste se zúčastnili v nedávné době nějaké soutěže).
  3. Pamatujte, že nic není ZADARMO. Když vás někdo láká na to, že dostanete něco ZADARMO (např. za odpovědi na otázky, na které by dokázal odpovědět i cvičený šimpanz, kdyby uměl mluvit), jedná se s velkou pravděpodobností o podvod. Nic nevyplňujte a hlavně to, proboha, nesdílejte dál mezi své známé.
  4. Pozor. Podvodníci se nestydí vystupovat jako zavedené obchodní značky – logo, barvy, styl. Díky tomu získává jejich tvrzení na věrohodnosti (zvlášť když třeba ve jmenovaném obchodě skutečně nakupujete). Může jít i o banku, u které máte účet. Všímejte si proto detailů a mějte na pamětí známé rčení: Dvakrát měř, jednou řež. A hlavně zapojte zdravý rozum!
  5. A teď to nejdůležitější: Neposkytujte nikomu svoje hesla či jiné citlivé údaje. Prostě NIKDY! A neposílejte nikomu kód, který vám přijde přes SMS, i kdyby to znělo kdovíjak věrohodně nebo vám za to někdo něco sliboval.

Přejeme bezpečný život na internetu. 

Přečtěte si také: 

Reklama