Na mnoha zahradách jsou vzrostlé túje, protože před několika lety byly túje hvězdou živých plotů. Rychle rostou a pokud je zasadíte blízko sebe, vytvoří hustou a neprostupnou zelenou stěnu. Dají se dobře tvarovat a vždy na podzim nebo na jaře je dobré je setříhat.  Protože je u nás hodně vysazených tújí, bohužel se zda daří i škůdcům, pro které je živý plot z tújí báječnou pastvou. 

image.pngFoto: Shutterstock

Pokud se tedy kocháte svým tmavě zeleným živým plotem, dejte si velký pozor na malého, asi 1 cm broučka, který vypadá nádherně, ale způsobí velké škody. Díky svému hezkému vzhledu má i zajímavé jméno - Krasec festiva – Krasec skvostný. Na zelených krovkách má modré tečky, jeho tělo se krásně třpytí a vypadá opravdu skvostně. Jeho krásu ale majitelé zahrad a tújí určitě neocení, spíš si budou zoufat, že se jim usadil na zahradě. 

Dostal se k nám z Itálie (nejspíš díky dovozu oblíbených dřevin) a túje po jeho nájezdech vypadají jako chudinky. Jsou seschlé a mají nevzhledné hnědé fleky. Tento škůdce klade vajíčka do půdy u kořenů tújí, aby pak vylíhlé larvy mohly dobře vyšplhat po kmeni. Tak se zavrtají pod kůru a dřevinu doslova vyžírají. Lýko z túje je jejich potravou. V tújích také zanechává díry, ze kterých následně vylétá. Kromě tújí také napadá jalovce a cypřiše, pokud může, preferuje túje. 

Podle odborníků bohužel neexistuje žádná ochrana. Žádné postřiky podle zkušeností nemají smysl, dřevinám škodí larvy, které vyžírají lýko vevnitř, pod povrchem, kůry. Zahradníci radí postižená místa tújí odřezat a spálit. V žádném případě je nedávat do kontejnerů, kam běžně dáváte větve, trávu a další přírodní odpad. 

Zdroj: vlastní zkušenost autorky, zahradnictví Flos, ekolist.cz 

Reklama