Už dávno museli takzvaní šmejdi upustit od vnucování předražených výrobků důvěřivým seniorům na rádoby poznávacích zájezdech s obědem zdarma. Poté, co je zákon zakázal, vydávají se za oběťmi svých podvodů přímo k nimi domů. Používají k tomu různé historky. Jendou z nich, která je mnohdy bohužel i úspěšná, je nabídka okamžité výměny zámků ve vchodových dveřích za kvalitnější, bezpečnější.

Faktura až po výměně

Práci skutečně odvedou, jsou příjemní a ochotní. Jenže po namontování vychváleného produktu se vytasí s fakturou na několik tisíc korun. Částka se liší, nejspíš podle momentální nálady těchto řemeslníků. Někdy jde o tisícovek pět, jindy třeba i deset. Kdo by si pak dovolil odmítnout zaplatit, když už je dílo hotovo? Bezbranný senior většinou ne. A právě na to nezvaní zámečníci hřeší. Jenže to není vše. Nově namontované vložky v zámcích jsou všechno, jen ne bezpečnostní. Jde o obyčejné výrobky, které se prodávají za pouhých pár stokorun.

Pět tisíc za obyčejný zámek

„Zámečník se do našeho bytového domu dostal pod záminkou nutnosti výměny původního zámku u dveří NEXT. Oslovil byty seniorů, kteří mají tyto bezpečnostní dveře, a přesvědčil majitele minimálně dvou bytů o nutnosti výměny spodního zámku. Po přednesení „pádných argumentů“ byl bohužel úspěšný i u mé devětasedmdesátileté matky,“ popisuje nedávnou neblahou zkušenost i pan Nejedlý z Prahy. Jeho maminka zaplatila bezmála pět tisíc korun za novou, údajně bezpečnější vložku do dveří. Jenže co v nich skutečně našel, to mu vyrazilo dech. „Nová dveřní vložka je absolutně k ničemu a navíc ani neodpovídá požadovanému rozměru do dveří,“ zlobí se po právu pan Nejedlý. Ten už o podvodu informoval příslušné orgány. A kontaktoval samozřejmě i výrobce dveří, za jejichž současné či bývalé zaměstnance se podvodníci často vydávají.


Na bezpečnostní zámek si netroufnou

„Jde o podvod, my neděláme podomní prodej. Naše služby je možné objednat pouze na webu nebo na našich pobočkách. Proto všechny naše zákazníky před tímto podvodným jednání důrazně varujeme,“ říká Jaroslav Pecka, obchodní ředitel ze společnosti NEXT s tím, že podvodníci nemění na starších dveřích jejich značky vrchní bezpečnostní zámek s jistícími čepy. „Na ten si netroufnou. Od poškozených víme, že vymění jen spodní, obyčejný zámek – za ještě obyčejnější,“ dodává Pecka.

Jak se zachovat?

Podvodníci si ale vymýšlí i jiné historky. Například že přicházejí vyměnit zámek z důvodu právě vykradeného bytu v sousedství a podobně. Jak na takové nabídky reagovat? S tím radí odborníci ze společnosti dTest:

  • Případnou výměnu zámku pečlivě zvažte, předem si porovnejte ceny zámků dostupných na našem trhu a rozhodně se nenechte vmanévrovat do smlouvy osobou, která vám zazvoní u dveří.
  • Nečekanou a vámi neobjednanou výměnu zámku odmítněte zvlášť v situaci, kdy ji máte zaplatit sami.
  • Je-li ve vašem městě či obci zakázaný podomní či pochůzkový prodej, informujte místní policii o tom, že byty ve vašem domě obchází podomní prodejce. I když vy odoláte, můžete včasným přivoláním policisty pomoci jinému sousedovi vyhnout se nechtěnému nákupu.


Lze to vzít zpět?

Ačkoli se podle právníků dTestu jedná o ukázkový příklad klamavé a agresivní praktiky s cílem ovlivnit chování a rozhodování spotřebitelů, dostat peníze zpět snadné není. Firmy, které výměnu realizují, často sídlí na smyšlených adresách a nejsou k zastižení. A jelikož jim nelze doručit dopisy s odstoupením od smlouvy, povinnosti vrátit peníze do dvou týdnů po odstoupení od smlouvy nedostojí. Další možností zákazníků je dovolání se neplatnosti smlouvy, kterou uzavřeli v omylu záměrně vyvolaném pracovníkem společnosti.

Tip redakce:

Nejste si jistá, zda vaše vchodové dveře odolají nenechavým zlodějů, a váš příbytek ochrání? Pak zvažte jejich výměnu za nové, bezpečnostní dveře. Pouhá výměna zámku za bezpečnostní v případě, že máte obyčejné dveře, je spíše kontraproduktivní, protože toto částečné vylepšení pouze oslabí již tak chatrný rám dveří, a jejich překonání je pak pro zloděje hračkou. Máte-li starší typ bezpečnostních dveří, pak nová bezpečnostní vložka může být samozřejmě řešením, ale i v této situaci se vždy obraťte na autorizovaný servis či zámečnictví, nejlépe firmy, od které bezpečnostní dveře máte.  

Reklama