Štefan byl od rána nervózní. Jeho dcera dělala maturitu a on byl jak na trní. Jasně, je to holka šikovná – po něm – ale přeci jen... Byla tak nervózní. Včera jí ruply nervy, brečela jak malé děcko a neustále opakovala dokola jak zaseknutý kolovrátek, že to neudělá.

 

„Nic si nepamatuju! Prostě to nezvládnu! – pořád mi tu hučela tyhle věty do hlavy a já si z toho fakt musel nalít panáka...,“ kroutí Štefan hlavou. „Jasně, že jsem jí věřil, že to udělá. Nervozita je potvora.  Konečně, sám si moc dobře pamatuji, co to je za nervy, dělat zkoušku dospělosti!“

 

Když po poledni Jitka zavolala, že to udělala, že má maturitu v kapse, první co Štefan řekl bylo: "Tak dneska uděláme mega oslavu!"

 

Jako správný otec, pyšný otec, vzal veškerou přípravu do vlastních rukou.

„A zde byla asi ta chyba. Od chvíle, kdy mi Jíťa zavolala, že to udělala, jsem nebyl schopný se soustředit na nic jiného. Stále jsem měl hlavu plnou toho, že moje malá holčička odmaturovala, že je dospělá, že to zvládla... Nemohl jsem na jednu stranu tomu uvěřit a na druhou stranu jsem byl šťastný jako blecha.

 

A právě s myšlenkami zatoulanými kdesi mimo přítomnost, jsem vyrazil na nákup, abych dceři připravil oslavu se vším všudy.

Ani jsem si nenapsal, co mám koupit, tak jsem byl roztržitý. Bohužel, roztržitý jsem byl i ve chvíli, kdy jsem zašel do bankomatu, abych si ověřil stav účtu.
Vložil jsem tam kartu, zadal PIN, nechal si zobrazit zůstatek, spokojeně pokýval hlavou a vyrazil na nákup.

 

Nevím po kolika metrech mě polil ledový pot a myšlenky dopadly plnou vahou do reality. Nechal jsem v bankomatu kartu! Ani jsem neukončil operaci!

 

Udělalo se mi zle. Na účtu jsem měl něco kolem 15 000,- Kč.
Sprintoval, ano doslova sprintoval, jsem zpět k bankomatu. Už z dálky jsem viděl ženu, která stála při výběru v řadě za mnou, jak vybírá hotovost.

 

Paní se od prvního pohledu zdála slušná, takže mohu říci, že se mi na chviličku ulevilo. Pokud tam nebyl nikdo před ní, snad mám peníze stále na účtu...

 

Doběhl jsem k bankomatu a než jsem stačil cokoli říci, paní se na mě podívala a podala mi kartu: nechal jste ji v bankomatu.

Ani nevíte, jak se mi ulevilo.

 

Jenže v zápětí koukám a z bankomatu vypadly 4 000,- Kč, mnou nastavený limit pro denní výběr.

 

Předpokládám, že ty peníze nejsou moje – řekl jsem ještě velmi slušně ženě, která již nyní měla v obličeji zářivě rudou barvu.

Žena neodpověděla. Otočila se a jako dítě začala utíkat od bankomatu.

 

Vzal jsem tisícovky, znovu vložil kartu do bankomatu a zkontroloval zůstatek. Jistě, byl o čtyři tisíce nižší.

V té chvíli mi bylo jasné, že nemohu nikdy už dát na první dojem. To že člověk vypadá slušně, a může i slušný být, ještě neznamená, že v takovéto situaci, nezareaguje tak jak ona žena.

Konečně, neříká se, že příležitost dělá zloděje?

 

I když je pravda, že v této situaci jsem byl viníkem jen a jen já. Díky své nepozornosti jsem mohl přijít o 4 tisíce a díky bohu za to, že mám daný denní limit pro výběr!

 

Každopádně od této chvíle, po této zkušenosti si už vždy u bankomatu i u přepážky budu dávat zatracený pozor!

 

Štefanovi se peníze podařilo zachránit. Ovšem štěstí nemusí vždy stát na vaší straně, proto nezapomínejte, že při jakékoli manipulaci s penězi se opravdu vyplatí soustředit se a nenechat se ničím a nikým rozptýlit!

 

 

Ovšem životní situace jsou nevyzpytatelné a nikdy nevíme, co nás může potkat. Požádala jsem proto tiskovou mluvčí České Spořitelny Kláru Gajduškovou o informace, jak správně a bezpečně používat kreditní kartu.

 

DESATERO správného používání platební karty

 

Karta Vám může život zpříjemnit, ale také dokáže přinést mnoho problémů, jestliže se poškodí nebo když umožníte její zneužití. Chcete-li se problémům vyhnout, dodržujte, prosím, tato pravidla.

 

Chránit se začínáte již při převzetí karty

Při převzetí kartu ihned podepište a pořiďte si kopii podepsaného podpisového proužku.

 

Karta je pouze Vaše
Kartu nikomu nepůjčujte, porušovali byste tak obchodní podmínky. Držení karty neoprávněnou osobou zakládá podstatu trestného činu.

 

Chraňte PIN

PIN nikomu nesdělujte – ani rodinným příslušníkům, zaměstnancům banky či orgánům policie. V žádném případě si PIN nepište na kartu.

 

Při použití bankomatu buďte opatrní

Při zadávání PIN při výběru z bankomatu dbejte na to, aby nikdo za Vašimi zády nemohl PIN odpozorovat.

 

Zásadně si u bankomatu nenechte od nikoho radit a řiďte se pouze pokyny na obrazovce. Nikdo nemá právo Vaši operaci přerušit. Obsluha bankomatu, která doplňuje hotovost, zásadně nikdy nevstupuje do transakcí klientů.

 

Vybranou hotovost i kartu ihned uschovejte. Používáte-li bankomat v noci, vyberte si takový, který je dobře osvětlen.

 

Poškozená karta přestává sloužit

Je nezbytné chránit magnetický proužek karty před mechanickým poškozením (poškrábáním) a před zmagnetizováním. Ke zmagnetizování může dojít např. mobilním telefonem, magnetickým zapínáním kabelek, počítačem.

 

Ztrátu karty je třeba odhalit co nejdříve

Karta by měla být uložena odděleně od osobních dokladů a tak, aby byla maximální pravděpodobnost, že její ztrátu co nejdříve odhalíte. Pravidelně kontrolujte, zda je na svém místě.

 

Při placení kartou buďte pozorní

Při placení kartou sledujte personál obchodu; zejména dbejte na to, aby k jedné platbě byl vyhotoven pouze jeden prodejní doklad. Personál prodejny či restaurace by neměl s kartou odcházet. Pokud se tak stane, máte právo žádat navrácení karty a provedení transakce pod svým dohledem. Každý seriózní obchodník či restaurace Vám bez problémů vyhoví. Zkontrolujte, zda Vám personál vrátil skutečně Vaši kartu.

 

Nákupy bez návštěvy obchodu šetří čas, ale zvyšují riziko

Při poštovní nebo telefonické objednávce (tzv. MO/TO) nebo při použití karty pro placení prostřednictvím internetu je nutná maximální obezřetnost. V případě jakýchkoli pochybností o obchodníkovi raději zvolte jiný způsob úhrady než platební kartou.

 

Sledujte své výpisy z účtu

Pravidelně kontrolujte výpisy z účtu. Při jakékoli nesrovnalosti neprodleně informujte banku, která Vám kartu vydala, a požádejte

o prověření transakce (předložení prodejního dokladu od obchodníka). Máte-li pocit, že při placení kartou nebo při výběru z bankomatu nebylo vše v pořádku, raději si co nejdříve zkontrolujte stav účtu.

 

Pokud dojde k nejhoršímu, jednejte co nejrychleji
Při ztrátě nebo odcizení karty je nutno ji ihned zablokovat. Telefonní číslo, kde zprostředkují blokaci karet vydaných Českou spořitelnou, je: 800 207 207.

 

Ke své kartě se chovejte vždy se stejnou pozorností jako ke svým penězům!

 

 

 

Helena Matuszná - pracovnice České Spořitelny, magazínu Žena-in.cz k problému zcizení platební karty poskytla následující informace:

V případě ztráty či odcizení platební karty klientům doporučujeme kartu neprodleně zablokovat, a to na tel.: 800 207 207 nebo 267 201 889. Obě služby jsou našim klientům dostupné nepřetržitě, 24 hodin denně.

Blokace elektronických karet je za poplatek 200 Kč a embosovaných za 500 Kč.

Již přes dva roky, od dubna 2003, mají klienti České spořitelny možnost sjednat si pojištění proti zneužití debetní karty pro případ její ztráty nebo odcizení s pojistným krytím 10 000,--, 30 000,-- nebo 50 000,-- Kč. Roční poplatek za pojištění přitom začíná už na  170,-- Kč a je různý podle výše pojistného krytí. Platební karty typu Gold pojištění do výše 50 000,-- Kč pojistného plnění zahrnuto v ceně karty automaticky.


 

Kromě toho jsou na kartách ČS stanoveny bezpečnostní limity pro používání karet. Jsou různě vysoké v závislosti na typu karty. U hotovostních výběrů (výběry z bankomatů a výběry na přepážkách bank prostřednictvím karty) se pohybují v rozmezí 600,-- až 50 000,-- Kč na jeden den a kartu. U bezhotovostních operací (platby kartou za zboží a služby) jsou limity v rozmezí 10 000,-- až 300 000,- na pět dní a jednu kartu. Tyto limity banka nastaví automaticky, klienti je však mohou zvýšit či snížit podle vlastních potřeb.

Reklama