O svých nemocných ledvinách by mohlo mluvit asi osm tisíc lidí, kteří se s nimi léčí, asi čtyři tisíce pacientů, kteří jsou momentálně na dialýze a tři tisíce pacientů, kteří žijí s transplantovanou ledvinou. Ti všichni si včera připomněli Světový den ledvin - více ZDE.

V současné době je v České republice devadesát dialyzačních center a sedm transplantačních center. Zdá se tedy, že je o tyto pacienty dobře postaráno, i když ne na okresní úrovni, kde je jen málo lékařů s atestací nefrolog.

Proto rada první:
Pokud máte potíže – bolesti, pálení při močení, vyhledejte odborníky co nejdříve, protože nejdůležitější je léčba před hrozící dialýzou. Problém ale je, že nemocné ledviny nebolí, že dlouhou dobu nemají žádné výraznější projevy. Člověk začne mít potíže až ve chvíli, kdy mu fungují už jen z 20 procent.

V rozhovoru s prof. MUDr. Vladimírem Tesařem, DrSc., z kliniky nefrologie 1. Lékařské fakulty a VFN v Praze vám chceme dát návod, jak si preventivně zachovat zdravé ledviny. Věřte tomu, že s nemocnými, je život sakramentsky smutný.

Pane profesore, co udělat, abychom včas zjistili, zda nám ledviny fungují jak mají?
Především je nutné preventivní vyšetřování, pokud patříte k rizikovým skupinám. To jsou lidé, kteří mají vysoký krevní tlak, diabetes, kouří, jsou obézní, trpí nemocemi srdce a cév, jsou staršího věku a mají nebo měli onemocnění ledvin v rodině.

Základem tedy je léčit si vysoký krevní tlak, mít kompenzovanou cukrovku, nekouřit…
… a minimálně jednou za rok si nechat udělat vyšetření na kreatinin, dokonce si o něj i říct. Lidé musí vědět, že nemoci ledvin jsou časté a závažné a podle toho se chovat. Pokud patří k těm rizikovým skupinám musí se naučit ptát svého lékaře nejen na svůj krevní tlak a cholesterol, ale i na to jaký mají kreatinin, tedy ukazatel funkce ledvin, který dnes umí vyšetřit každá solidní laboratoř.

Jak složité a nákladné je toto vyšetření?
Vyšetření jsou dvě a dohromady stojí zhruba šedesát korun. Jednak vyšetření vzorku moči na bílkovinu, červené a bílé krvinky a druhé se zaměřuje na funkci ledvin. Jde o odhad filtrační funkce ledvin právě na základě vyšetření kreatinu v krevním séru. Je to nejzákladnější metoda.

Říká se, že ledvinám svědčí tekutiny…
… ale nestačí to, tekutiny zabrání vzniku kamenů. Znovu opakuji, že nejúčinnějším prostředkem, jak se nezařadit mezi pacienty s chronickým selháním ledvin, je přestat kouřit. V tom případě se sníží možnost, že tu chorobu získáme o padesát procent, ale hlavně je samozřejmě dobré nekouřit vůbec. A pak naprosto jistě pomůže také to, čemu se říká zdravý životní styl. Snad by kuřákům k típnutí poslední cigarety pomohlo, když by se zamysleli nad touto přímou úměrou: Léčba při chronickém selhání ledvin je velmi nákladná, kvalita života nízká a úmrtnost vysoká.

Snažila jsem se získat k tématu ještě svědectví člověka, který trápení s ledvinami má. A kolega Jakub Kočí ho nabídl, sám si tím prošel:

Jak se stalo, žes s ledvinami onemocněl? Pokud vím, je to z dětství a to pochybuji, že bys slupnul dvacet cigaret denně…
Tak to opravdu ne, přišlo se na náhodou. Šlo o atrofování jedné ledviny v následku vleklých nemocí. Když už se nemoci vlekly příliš a obvoďačka mi dávala stále stejné léky, mamka mě drapla a odvedla k jiné doktorce - ta nechala udělat testy prakticky na všechno. Ukázalo se, že jsou to ledviny. Potom následoval půl rok po nemocnicích, půl rok po ozdravovnách a doživotně pravidelné kontroly. Ale člověk si zvykne, zvlášť když ví, že taky mohl skončit v sedmi letech na prkně, kvůli neschopné doktorce.

Jak se žije s poškozenými ledvinami?
Dnes už dobře - ale dětství, kdy byly problémy největší, za moc nestálo. I když, k hodné paní doktorce jsem se vždycky těšil :).

Co nesmíš?
Hlavně se nenamáhat, žádné těžké fyzické práce, to by byl hrob. Také jsem si to z neznalosti věci zkusil kdysi na brigádě na statku a málem jsem umřel. Nemocné ledviny jsou opravdu zákeřnost.
 
Máte ve svém okolí člověka, který má nemocné ledviny? Co si myslíte o dárcovství ledvin? Je to etické? Byla byste ochotna kvůli záchraně života někoho z rodiny mu darovat svoji ledvinu?
 

Reklama