Česká obchodní inspekce varuje před dalšími nebezpečnými hračkami pro děti, které se objevily na trhu. Tentokrát jde o laserový samopal a sadu plastových zvířat. Tyto hračky mohou ohrozit zdraví dítěte.

nebezpecne hracky

Hračka s názvem Samopal COMBAT GUN JD 375 se inspekci nelíbila právě pro svůj laser. Měřením úrovně zářivého toku bylo zjištěno překročení hranice 5mW. Překročením této hranice je nutné daný výrobek laserové hračky zařadit do vyšší třídy laserů. „Při běžném a předpokládaném způsobu užití výrobku je více než pravděpodobné, že nastane situace, při níž paprsek může přímo zasáhnout oko, čímž jej může poranit,“ uvedla Jana Příhodová, ústřední ředitelka České obchodní inspekce.

nebezpecne hracky

Požadavky na bezpečnost nesplňuje ani plavací sada - plastová zvířátka (žába, kachna, ryba, delfín). Při rázové zkoušce došlo u hračky žába k úplnému uvolnění jednoho plastového oka, které se celé vešlo do zkušebního válce, a na druhém se po zkoušce tlakem objevily praskliny. U plastové ryby došlo po zkoušce tlakem k prohnutí plastové hlavy a tím k uvolnění části plastového oka, vytvořila se mezera. Při zkoušce tahem se následně plastové oko úplně uvolnilo a celé se vešlo do zkušebního válce.

Co to znamená v praxi? „Při běžném způsobu užití výrobku může nastat situace, kdy dítě uvolněné oko vdechne a může si zablokovat dýchací ústrojí. Riziko spojené s běžným používáním výrobku je stále přítomné a reálné,“píše ve své zprávě ČOI. 

Foto: ČOI