Čas dovolených je v plném proudu. Někteří z vás relativně úspěšně zhubli do plavek, aby tu dřinu vykoupili dovolenou All inclusive v některém středomořském či jiném teplém kraji. Jiní si balí kufry a tašky s potravinami a vyráží do Chorvatska. Ale pozor! Pokud během dovolené nebudete alespoň částečně dodržovat zásady zdravého životního stylu, pracně shozené kilogramy nahradíte množstvím o něco vyšším.

All inclusive dovolená - odolávejte a hýbejte se

dovolená Dbejte na to, aby součástí pobytu byla kromě pohybové aktivity také dietní strava. Není třeba, aby byla úplně dietní, ale pozor si dát musíte. Neustálý přísun jídla a pití, který je u dovolených All inclusive samozřejmostí, vede k tendenci přejídat se. No, nejezte to, když je to v ceně.

Sami jste zpočátku překvapeni, že i k snídani jsou podávána jídla, která jste zvyklí jíst tak maximálně k obědu nebo večeři. Divili byste se, kolik lidí již druhý den neodolá a k snídani zakousne grilované kuřátko či jiný pokrm typický pro oběd.

Jak by měla správně vypadat zdravá letní snídaně, najdete na www.ZijZdrave.cz.

Dovolená bez zajištěného stravování - nakupujte s rozvahou

dovolená Na opačné straně dovolenkového spektra je dovolená bez zajištěného stravování. Bohužel i ta v sobě skrývá dietní nástrahy. V rámci úspory peněz si většina z nás veze potraviny pro redukci zcela nevhodné (instantní polévky, nudle aj.). Zkuste se letos zamyslet nad tím, jaké potraviny si s sebou vezmete, a jestli jsou pro vás vhodné. Inspirovat se můžete na webu www.ZijZdrave.cz.

Pozor na energii v nápojích

Málokdo si uvědomí, že v nápojích se může skrývat množství energie, které dokáže nahradit i velké jídlo. Např. 500 ml ovocného džusu vydá za malý oběd. Stejně tak kola. Večerní posezení na vínku a vypití např. 0,7 l vína může znamenat i 1 800 kJ navíc. Pokud k tomu bude i něco k zakousnutí, bude to jistě i více.

Na dovolené nezapomínejte na sport

dovolená Není důvod se na dovolené příliš omezovat. Je ale třeba si uvědomit, že dovolená nemusí být jen ležení u moře, opalování a pauza na jídlo. Pokud chcete zůstat aktivní a jsou opravdu velká horka, 45minutová ranní procházka na písečné pláži může být docela fyzicky náročná. Přidáte-li aktivní plavání během dne a večerní procházku v mírném tempu, můžete klidně usínat s tím, že jste pro prevenci vzestupu hmotnosti něco udělali. Je-li v hotelu navíc fitness centrum, což bývá poměrně často (i klimatizované), můžete si jít klidně zacvičit i tam.

Jaká sportovní aktivita je pro vás nejvhodnější, se dozvíte například na internetových stránkách www.ZijZdrave.cz.

Vyhněte se střevním obtížím

Se změnou stravy na dovolených jsou spojeny časté nespecifické střevní potíže jako nadýmání. Dobrou prevencí je postupné zařazování jídel, na která nejsme zvyklí, pomalá konzumace pokrmů a pravidelné doplňování tekutin. Pohybová aktivita pomáhá peristaltice střev a může zabránit jejich bolestivému roztažení. Pokud se výše popsané obtíže objeví, je dobré vyzkoušet např. espumisan, který velmi účinně pomáhá odstranění plynu ze střev.

Autor: MUDr. Martin Matoulek, Ph.D.

Reklama