smlouva

Kamarád Karel mi nedávno vyprávěl zajímavý příběh o svých problémech s bydlením... bydlel v družstevním bytě, ale sám nebyl členem družstva, byt si pronajímal.

Jak to celé bylo?
Bydleli jsme s přítelkyní v podnájmu, který jsme si pronajímali od družstevnice-majitelky, paní Hany L. Původně jsem chtěl, aby byla elektřina a plyn psaná na mne, ale majitelka to odmítla s tím, že takhle nad tím chce mít kontrolu. Vzhledem k tomu, že jsem v předchozích nájemních vztazích neměl s majiteli problémy, vyhověl jsem jí. Paušální poplatky za vodu, plyn a elektřinu, byly smluvně zaneseny do smlouvy a my je platili každý měsíc majitelce bytu, což se ukázalo v našem případě jako fatální chyba.

Netrvalo to dlouho a uvědomil jsem si, že s naší majitelkou není cosi v pořádku... Bydleli jsme v novém bytě asi měsíc a půl, když zavolala s tím, že chce přijít na prohlídku bytu. Vzhledem k tomu, že jsem byl pracovně dlouhodobě mimo, vysvětlil jsem jí, že se mi to teď nehodí, že se vracím za tři neděle, a že pak je mi to jedno. Příští týden mi měla tu drzost zavolat, že se byla podívat v našem bytě (nestačil jsem vyměnit zámek) a ať si koukám umýt nádobí a uklidit. Její drzost mě nejdřív zaskočila a hned potom vytočila. Vysvětlil jsem jí, že porušila smlouvu, a že bez mé přítomnosti a předešlého oznámení neměla v bytě co pohledávat, čímž je to v podstatě protiprávní. Marně. Nejradši bych vzal nohy na ramena, ale peníze na nové stěhování byly pryč a tak jsem musel tuhle hořkou pilulku skousnout a jít koupit nový zámek. Od této příhody jsem byl rád, když sem jí neviděl. Párkrát se ozvala s tím, že se tedy přijde podívat na byt, ale pak nepřišla a ani se neomluvila. A vzhledem k tomu, že neměla mobil, nedala se ani jinak, než na pevnou linku k ní do práce, kontaktovat.

Na konci každého roku nám měla přinést podle smlouvy vyúčtování, podle kterého jsme měli doplatit plyn a elektřinu, ale vždy se na něco vymluvila, že musí tam a tam, a že to přinese příště. Vzhledem k tomu, že sem jí od té doby nemohl přijít na jméno, ani jsem po dalším setkání s paní H. netoužil a spokojil se s novou smlouvou či částkou, kterou mám doplatit, což se mi později stalo osudným.

Co se dělo dál?
Majitelka byla již rok nezvěstná, prý ji vyhodili z práce a ona na sebe nenechala žádný kontakt ani mne, ani družstvu. Na doporučenou poštu nereagovala, a tak mi předseda družstva nechal doplatek za vodu ve schránce. Naivně, aniž bych tušil co vyvolám, jsem částku zaplatil s tím, že jsem ji poslal přímo družstvu tak jak bylo uvedeno ve výpisu. Příští týden jsem měl neuvěřitelný telefonát z cizího čísla, hysterická žena (bohužel stále moje pronajímatelka) se dožadovala peněz za vodu: „Jak sem si to mohl dovolit,poslat peníze družstvu a ne jí!"

Došlo mi, že není něco v pořádku, jako by ty peníze potřebovala sama pro sebe. Vzpomněl jsem si na to, kolikrát mi volala, že potřebuje peníze o trochu dříve, nebo jak na mne zkoušela to, že pokud chci mít smlouvu i na další rok, tak v prosinci chce mít dva nájmy na účtu. Nedalo mi to a zkusil jsem zavolat na PRE a na Plyn a s hrůzou jsem zjistil, že na každém je nedoplatek přes deset tisíc. Paní z Plynu mi laskavě sdělila, že jestli nezačnou chodit platby, mohl bych být přes zimu bez plynu, což mě děsilo po pravdě nejvíce, neboť byl již říjen. Dostal jsem se do absurdní situace, já sám jsem sice neměl dluh, ale kdyby mi vypnuli plyn, mohli jsme klidně v bytě zmrznout a nedovolali bychom se ničeho.

Karel se rozhodl jednat...
Zavolal jsem majitelce zpátky. Oznámil jsem jí, že vím o dluhu, a že od této chvíle jí už nic posílat nebudu a peníze posílám přímo na PRE a na Plynárenskou. Ona s tím souhlasila, a že prý to doplatí. Co mě však dostalo, byla její druhá věta. Oznámila mi, abych se do konce příštího roku vystěhoval. Bylo mi jasné, že to řekla, aby mi vzala vítr z plachet, ale s daným faktem se nedalo nic dělat a tak jsem s přítelkyní začal obcházet pražské podnájmy.

Tady nastal kámen úrazu....
Hledali jsme byt přes realitky, co jsou na internetu, ale všechny smlouvy byly postavené úplně stejně jako smlouva, co jsem měl s Hanou L., nebo dokonce hůř: Plyn a elektřina bude psaná na majitele bytu a platby se budou posílat jemu. Když jsem se ozval, že s tím mám své nemilé zkušenosti, dívali se na mne v realitní kanceláři jako na blázna. Navíc mi vadila větička ve smlouvě, že majitel může kdykoliv zkontrolovat byt, který pronajímá. Nevěřil jsem vlastním očím, prý je to standardní smlouva a nemám být drzý. Laskavě se podívejte do své smlouvy, možná ji tam máte taky. Znamená to totiž, že si majitel může každý týden bez vašeho vědomí jen tak hupsnout do vašeho bytu.

Dokonce jsme narazili na majitele, který odmítal posílat nájemné na účet s tím, že si raději každý měsíc chodil pro nájemné osobně, prý mu to tak vyhovuje, může tak byt pokaždé hezky „prověřit"! Brrrr. Opravdu nevidím důvod, proč by měl majitel bytu kontrolovat byt častěji něž jednou za rok či za půl roku, pakliže řádně platíte nájem.

A jak to dopadlo?
Jednání s majitelkou nakonec bylo peklo. Při předávání bytu odmítla převzít byt kvůli tomu, že se jí podlaha nezdála dost čistá a okna málo umytá. Nakonec napadla i mojí partnerku s tím, že „jestli jí potká příště, tak ji shodí ze schodů" - to už bylo i na mě moc! Bylo mi jasné, že u dalšího předávání bytu by takto mohla skončit paní majitelka, a tak jsem zavolal na další předání bytu právníka.

Bohužel doplatky za plyn a elektřinu řešíme dodnes...

Na co si dát při uzavírání nájemní smlouvy pozor?

  • Platby za energie - neplaťte je majiteli bytu, ale přímo.
  • Pro jistotu si zdokumentujte v jakém stavu byt přebíráte, abyste se při jeho předávání nestačili divit.
  • Soukromí - nedovolte majiteli, aby mohl do bytu přijít kdykoli, ale pouze s vaším vědomím a po předchozí domluvě, nejlépe půlročně či ročně.
Reklama