Bolest je stav, který umí moderní medicína řešit. Nejlepší je ale svěřit se do rukou odborníků. Ordinujete-li si léky sami, nezřídka dochází k současnému užívání většího počtu přípravků proti bolesti nebo k nadměrnému dávkování. To však může mít na zdraví nedozírné následky.
Pozor na dávkování!
- Nadměrná konzumace nesteroidních antirevmatik může u člověka, který současně užívá medikaci proti srážení krve, zvyšovat účinek těchto léků a tím riziko krvácení.
- Nesteroidní antirevmatika také zvyšují účinnost diuretik, léků proti cukrovce. Proto je třeba při současném užití upravit dávkování.
- Ve zvýšené míře se mohou vyskytovat nežádoucí účinky, například při současném podávání cytostatik.
- Velkým problémem je nadužívání. Snadná dostupnost léčiv bez nutnosti lékařského předpisu vede často k mylnému závěru, že jsou léky neškodné a lze je brát podle vlastního uvážení. Jenže nadměrné užívání nesteroidních antirevmatik může poškodit játra a vyústit až v jejich selhání.
Opatrné kombinace
Při současném použití více analgetik se mohou ve vyšší míře vyskytnout četné nežádoucí účinky. Přitom bylo prokázáno, že ne každá kombinace preparátů má větší efekt než konzumace jednotlivých typů léků. Obecně je většinou snaha začít léčbu pomocí nesteroidních antirevmatik a další přípravky přidávat až v případě, že bolest nadále trvá. Jde o slabé opiáty, které však mají vedlejší účinky – například zácpu, nevolnost či zvracení. V nejtěžších případech může nastat i útlum dechového centra a respirační selhání. Pokud ani tak bolest neustoupí, přidávají se silné opiáty.
Bolest může být často úporná a pacienta omezuje v běžném životě. O nutnosti léčby proto není sporu. Je však k ní třeba přistupovat racionálně a zvážit, zda benefity nejsou na úkor nežádoucích komplikací, které mohou být velmi závažné.
Zdroje:
www.australianprescriber.com
www.lecba-bolesti.cz
Nový komentář
Komentáře
Prostě se mají číst příbalové letáky. Vždy a u všeho. Nejsou tam jen tak pro srandu
U Ibalginu mě překvapilo, že je nesmyslné násobit dávku kvůli vyššímu účinku. Nemají se prý brát dvě tablety současně, bohatě stačí jedna. Když tak čtu (vyskytuje se hlavně v detektivkách) o lidech, kteří po probdělé noci do sebe sypou hrsti aspirinu a zapíjeji silnou černou kávou, kroutím nad tím hlavou. Výslovně se uvádí, že těch aspirinů si vezmou opravdu hodně. Tak nevím - mají plechové vnitřnosti nebo spisovatel kecá??
hm, co se tak obtěžovat to napsat pořádně?
k selhání jater vede paracetamol (Paralen a jemu podobní), už dvoj- až trojnásobek účinné dávky je hepatotoxický, u vnímavých jedinců může stačit jednorázové předávkování, aby měli v IKEM dalšího kandidáta na transplantaci jater
naopak u ibuprofenu (který je nespravedlivě jediný jmenován výslovně, takže to vzbuzuje dojem, že ty nepříznivé vlastnosti má hlavně on) je bez dlouhodobých následků i jednorázové desetinásobné překročení dávky (samozřejmě opět s výhradou individuální nesnášenlivosti)