Přišla jsem ke svému autu a říkám si, že je na něm něco divného. Chybí přední SPZ. Že bych ji ztratila? Spíš se hodila nějakému zloději, který na ni natankuje u pumpy a pak ji zahodí. Co v takovém případě dělat?

auto

Ztratit jsem ji nemohla. Sama z plastové mřížky nevypadne. To by musely být ulomené úchytky, ve kterých drží. Nejsou. Kromě toho bych možná slyšela, kdyby mi kus plechu spadl pod auto.

Takže zbývá druhá, pravděpodobnější možnost. Krádež. Pokud si stejně jako já kladete naivní otázku, k čemu je někomu dobrá jedna značka, pak vězte, že pro účely, kvůli nimž se kradou, jedna úplně stačí.  Zloděj si ji připevní na své auto, u pumpy natankuje plnou nádrž a zmizí bez placení. Pak značku někde pohodí, nebo zničí. Prý je to běžná praxe. Pokud vaše auto stojí na „šikovném“ místě, je otázkou několika vteřin, aby vám ji nějaký nenechavec  „vyfoukl“. Značka není přišroubovaná, ale vsazená do plastové mřížky, takže stačí šroubovák a snadno se uvolní.

Bez značky jezdit nemůžete, to dá rozum.

Co udělat, když se vám podobná nepříjemnost stane? Zeptala jsem se za vás na oddělení Policie hl. města Prahy

Nahlásit krádež/ztrátu na dopravním inspektorátu.

A pak zbývá „maličkost“, výměna nových značek.

Co k tomu potřebujete? Zbývající značku, malý technický průkaz, velký technický průkaz, občanku, pro jistotu ještě zelenou kartu pojišťovny. A spoustu času na stání ve frontách

Dnes už to možná bude klidnější, ale i tak vám to nějaký čas zabere.

S novými značkami to ale nekončí.

Pokud máte dálniční známku, jistě víte, že je napsaná na původní značku, proto si raději okopírujte velký technický průkaz se změnou a vozte kopii v autě pro případ, že vás zastaví dopravní policie. Usnadní vám to vysvětlování, proč čísla nesouhlasí.

Pak nahlaste změnu čísla SPZ vaší pojišťovně.    

Jak zabránit opakovaným krádežím, nebo ztrátám?

Policie radí: přišroubujte značku k plastovému rámečku. Ale pozor šroubky nesmí zasahovat do čísel ani písmen značky.

Čtěte také:

Koupila byste patnáctiletému „dítěti“auto?

Auto mi „umřelo“přímo na tramvajových kolejích

Reklama