shutterstock-1854898477.jpg
Foto: Shutterstock

Na území ČR žije přes 800 druhů pavouků. Většina z nich není pro člověka hrozbou, protože nedokáží probodnout či prokousnout lidskou kůži. Citelné kousnutí může způsobit jen pavouk dostatečně velký, ke kterému patří i zápřednice jedovatá. Její kousnutí způsobuje intenzivní bolest a vpravení jedu pak může způsobit brnění i znecitlivění okolí kousnutí. To je spojeno často s horečkou a pocením. Dříve se zápřednice vyskytovala hlavně v jižní Evropě a v teplejších částech ČR, například na Moravě, ale nyní se její výskyt rozšiřuje na celé naše území.

Útočí hlavně při vyrušení. Samička dokáže velmi urputně bránit svá vajíčka. Vyhledává vysoká stébla třtiny křovištní a v květenství této trávy si vytváří zámotek, do kterého se zapřádá. Zámotky a dospělce můžeme nacházet až do chladnějších dnů na přelomu října a listopadu.

Jed pavouka je ale cenný materiál, který hmyz používá pro znehybnění kořisti, a snaží se jim neplýtvat. Proto následky kousnutí většinou do 24 h odezní a nejsou známy závažnější zdravotní komplikace. Reakce u citlivého organismu a riziko anafylaktického šoku je vždy, ale dosud nebyly na našem území popsány a zápřednice by tak neměla být pro dospělého člověka vážnou hrozbou.

shutterstock-194580536.jpg
Foto: Shutterstock

Zdroj: autorka článku, Živa AVČR

Reklama