Zvracení, pálení očí ústící v zánět spojivek nebo nepříjemnou kožní alergickou reakci si může odnést každý, kdo se koupal ve vodě zamořené sinicemi. A těch je někde i čtyřnásobek povoleného množství.

Hygienici zatím zakázali koupání na třech místech, vstupovat do vody však nedoporučují všude tam, kde je voda zeleně zakalená.

K nejhorším nádržím v Česku se řadí Plumlovská přehrada nedaleko Prostějova, Luhačovická přehrada nebo středočeská Želivka zásobující pitnou vodou Prahu. Právě Želivka je zamořena toxickými organismy už z poloviny.

„Mohou za to splašky ze zemědělské půdy, negativní role zemědělství je čím dál větší,“ řekl pro MediaFax profesor Vysoké školy chemicko-technologické Jiří Wanner. V Plumlovské přehradě hygienici už v červenci zjistili, že je v ní až čtyřikrát víc toxických sinic, než povoluje norma.

„Sinice obsahují látky, které způsobují alergie. U koupajícího se člověka se mohou objevit vyrážky, zarudlé oči, rýma. Sinice také mohou produkovat různé toxiny. Podle toho, kolik a jakých se jich do těla dostane, se liší i projevy: od lehké akutní otravy projevující se střevními a žaludečními potížemi přes bolesti hlavy až po vážnější jaterní problémy,“ varuje Petr Pumann na stránkách Státního zdravotního ústavu.

Už jste se někdy z koupání v rybníku osypala?

Reklama