book

Zaujme vás za výlohou knížka o „zázračné dietě“? Nebo vás okamžitě osloví publikace o zaručeně „rychlém uzdravení“? Oželíte večeři a vylovíte z peněženky poslední pětistovku na nákup a knihu si hned koupíte? Chyba lávky!

Knih o výživě najdeme na našem trhu nepřeberné množství. Pro normálního člověka je opravdu velmi složité se v nich orientovat, a to zejména i proto, že si autoři knih v mnohém odporují.

Protože se každým rokem víc a víc lidí obracelo na odborníky s dotazy na jejich názor na konkrétní knihu a v silách jednoho člověka nebylo možné zmapovat všechny knihy na trhu, vznikl projekt „Dá se věřit knihám o výživě?“.

Odborníci z Fóra zdravé výživy (FZV) recenzovali výběr dvaačtyřiceti knih o výživě, které jsou k dispozici na našem trhu. Více než 42 % hodnocených titulů z odborného hlediska vůbec neprošlo!

Víc než třetina – 38 % knih bylo posouzeno jako obsahově kvalitních a k 19 % knih měli odborníci jen větší či menší připomínky.

Projekt se zaměřuje na recenze literatury zaměřené na zdravou životosprávu a hubnutí.

Lékaři, odborníci na oblast výživy a nutriční terapeutky z FZV zhodnotili věcnou správnost informací a na základě zpracovaných závěrů vytvořili navigaci pro čtenáře knih, aby je ušetřili zklamání a zbytečných výdajů.

Výsledky odborných recenzí

16 knih z 42 nakoupených je vhodných k přečtení (tzn. necelých 40 %). Pozitivní je fakt, že při porovnání žebříčku „prodejnosti“ hodnocených knih je v první šestnáctce osm z těch, které odborníci doporučují.

Při výběru knih je třeba dát pozor zejména na titulky typu „zázračné diety“, „rychlé uzdravení“ a jiné zaručené reklamní slogany. Je třeba se vyvarovat autorů často měnících své názory a těch, kteří jsou v rozporu se všemi oficiálními autoritami.

Podezřelá by měla být také příliš omezující doporučení. Naopak vhodné jsou knihy rozebírající problém v širších souvislostech, které se snaží osvětlit čtenářům jisté jevy z hlediska moderních výzkumů, a podle toho formulovat požadavky na správnou výživu.

Kupujete si knihy o dietách a řídíte se jimi? Věříte „zaručeným“ radám jak zhubnout, jak se odnaučit kouření, jak se zbavit bradavic, jak vyléčit ekzém… ?