„Začal jsem být unavený a nemohl jsem spát,“popisuje nenápadné příznaky třicetiletý Radim. Zanedbal je a vyústily u něj až v infarkt. „Nikdy by mě nenapadlo, že něco takového můžu dostat ve třiceti…“ 

heart

Radim o své zdraví nikdy moc nedbal, ostatně jako každý chlap. K doktorovi chodil jen, když to bylo nutné. Zaměstnání mu to umožňovalo, protože když potřeboval, mohl si vzít home office a pracovat z domova. Takže nějaké ty chřipky a nachlazení moc neřešil. „Jo, asi jsem to s tou prací přeháněl,“ sumarizuje Radim.

„Začal jsem být unavený a nemohl jsem spát, přítelkyně mě hnala k doktorovi, ale já měl, jak jinak, moc práce,“ popisuje počátky nemoci Radim. „Prostě jsem myslel, že je to nějaká obyčejná angína, vzal jsem si Paralen, uvařil čaj a jel dál…“

Jenže to nebyla obyčejná angína. „Jednou večer jsem si sedl k televizi a povídám Lucce, že mě tlačí u srdce. Byl jsem úplně hotovej a přišlo mi, že trochu ztrácim vědomí. Dost špatně se mi dýchalo.“ Lucka naštěstí na nic nečekala a volala záchranku.

„Probral jsem se až v nemocnici. Od doktorů jsem dostal pořádně vynadáno: Angina pectoris, pane Kulich, prodělal jste infarkt. Znělo to jako rozsudek… Nikdy by mě nenapadlo, že něco takového můžu dostat ve třiceti. Lucka byla na nervy.“

Radim naštěstí měl u sebe Lucii a tak vše dopadlo dobře. Nezajímavá ovšem není hloubka problému – mnoho lidí ve středním věku si totiž neuvědomuje, že infarkt může přijít klidně ve třiceti.

Jak to s tím infarktem vlastně je?

Alarmující informace jsem dostal od Ministerstva zdravotnictví. Infarkt myokardu není už nemoc starších ročníků, jak bylo ještě před 20 lety běžné. Bohužel dnes se týká čím dál „mladších“ lidí. Pokud se zaměříme na věkovou skupinu 30–40 let, pak zjistíme, že muži trpí touto chorobou 4x častěji než ženy. Za posledních 10 let stoupl počet nemocných žen o 40 %, u mužů o 16 %. „Příčin je mnoho a mohou být různé“, uvádí náměstek pro zdravotní péči doktor Ferdinand Polák z Ministerstva zdravotnictví. „Dobrá zpráva ale je, že mnoho jich můžeme sami svým chováním ovlivnit – skladbou stravy a celkovým životním stylem dokážeme mnohdy více než pojídáním různých prášků“ říká pan náměstek, a uvádí další důležitý faktor, kterým je prevence. „Každý člověk by měl proto pravidelně navštěvovat svého praktického lékaře, který tyto preventivní prohlídky zajistí. A v případě, že pojme podezření na hrozící riziko srdečního onemocnění, může pacienta odeslat ke specialistovi – kardiologovi.“ uzavírá Polák.

Rizikové jsou...

  • kouření

Kouření patří mezi nejvýznamnější rizikový faktor, který můžeme ovlivnit. V České republice každoročně umírá kolem 18 000 osob na následky kouření, a to zejména na kardiovaskulární onemocnění. Bylo zjištěno, že kuřáci umírají průměrně o 15 let dříve než nekuřáci. Zanechání kouření je proto hlavním způsobem, jak dosáhnout co nejnižšího kardiovaskulárního rizika.

  • vysoký krevní tlak

V Česku trápí zhruba 40 procent dospělých, u mužů je výskyt ještě častější. Nemoc se ale až do prvního infarktu nebo mrtvice vůbec nemusí projevit. Zhruba třetina pacientů o ní proto ani neví. Přitom srdeční záchvat postihuje ženy stále častěji, i když je spojován spíše s muži. I když u žen se velmi často projevuje zcela jinými a nenápadnějšími symptomy, než je obligátní bolest na hrudi. U obézních žen jsou přitom ohroženější ty, kterým se tuk ukládá kolem pasu (mají silné břicho) než ty, které tloustnou především okolo boků (mají silné hýždě a stehna).

  • stres

V našem těle dochází k vyplavování stresových hormonů do krevního oběhu a tento stav má velmi nepříznivý vliv na naše srdce. Pro každého představuje stres něco jiného, a proto je efektivní určit si, co stresuje každého z nás a naučit se stres efektivně zvládat. K tomu napomáhá mnoho relaxačních technik.

  • sedavý způsob života

Zapomenout na sedavý způsob života samozřejmě nejde. Sedíme v práci u počítače, přejedeme autem až před dům a doma sedíme na gauči. Nechce se nám jít ani na procházku a to našemu srdci neprospívá. Do toho jste silný kuřák, a jak je známo, s každou vykouřenou cigaretou riziko vzrůstá. Vysoká hladina cholesterolu, špatný krevní tlak či onemocnění diabetem. Proto určitě nezanedbávejte preventivní kontroly u svého lékaře, kde vám může i změřit cholesterol. Malá příčina, jako je přejedení, stresová situace či změna počasí. I chladné počasí je častým znakem vzniku. Jako prevence infarktu se osvědčuje strava bohatá na zeleninu, ovoce a potraviny obsahující cereálie.

Rada na závěr: Hýbejte se!

Nemusí jít o žádné vrcholné sportovní výkony. Jestliže se budete aktivnímu pohybu věnovat pouhou půlhodinu denně, pět dní v týdnu, riziko infarktu se opět výrazně sníží. Zdravé srdce určitě stojí za půlhodinovou procházku po vašem městě nebo v krásné přírodě.

Čtěte také...

Reklama