Děti domácí mazlíčky zbožňují a mnohé se díky nim naučí. Jenže někdy pro ně představují i zdravotní riziko. Na vaše potomky mohou přenášet plísně. Poradíme vám, čeho si všímat a jak případnou nákazu řešit.

Za mykózy přenášené ze zvířat na člověka jsou zodpovědné takzvané zoofilní dermatofyty. Ty přenášejí převážně zvířata se srstí, kde se takové onemocnění snadno přehlédne. Děti se pak nejčastěji nakazí od drobných domácích zvířat, např. od morčat, králíků, koček nebo psů, s nimiž si hrají.

kočka

Zdroj fotografií: www.shutterstock.com

„Mykóza se vyskytuje v místě kontaktu se zvířetem, bývá na rukou či v obličeji, ale může se přenést i do vlasů. Tam se projevuje ložisky s vypadanými nebo ulámanými vlasy, postižená místa jsou poprášená drobnými bělavými nebo šedavými šupinami. Vzácněji vznikají zánětlivé hrboly s abscesy a pustulami. Lysinky v hlavě bývají poměrně znatelně ohraničené,“ říká doc. MUDr. Ivana Kuklová, CSc. z Dermatovenerologické kliniky 1. LF UK a VFN. A jedním dechem dodává, že takovou mykózu je nutné vždy léčit, a to co nejčasněji. Díky tomu ložisko opět postupně zaroste a lysiny nejsou trvalé. „Pokud by se mykóza neléčila, šířila by se a pronikala víc do hloubky,“ varuje odbornice.

Nejčastěji bývají postiženy děti před pubertou. Po té se totiž mění složení kožního mazu a mazové žlázy působí proti mykotické infekci protektivně. Proto děti po pubertě ani dospělí už mykózu ve kštici tak často nemívají. Stejně tak nebývá u tohoto druhu mykózy častý ani přenos z člověka na člověka, byť není zcela vyloučen. V rodině je proto nutné, aby postižení mykózou používali své vlastní hřebeny a dezinfikovali je. Ani tak ale nebývá prostředníkem přenosu na dospělého člověka dítě. Opět je za něj ve většině případů zodpovědné infikované zvíře, které s nimi v domácnosti žije.

Léčba trvá obvykle tři měsíce. Nestačí jen antimykotické roztoky, eventuálně krémy. Podle odborníků je nutné předepsat k nim ještě systémovou léčbu v podobě tablet. Stejně jako tomu bývá při léčbě rozsáhlých mykóz na nehtech nebo na těle, které nejsou zvířecího původu, a vyskytují se mnohem častěji. Převážně však u dospělých.

„Mykóza na nohou může ve vyšším věku postihnout až 60 % populace. Oproti tomu mykóza ve vlasech způsobená zoofilními dermatofyty není tak častá. Léčíme jen několik procent populace ročně,“ vysvětluje doc. MUDr. Ivana Kuklová, CSc. s tím, že dříve tomu bylo jinak. Zvířecí druhy mykózy se vyskytovaly častěji, hlavně u zemědělců. Dnes už ale existuje takové přístrojové vybavení, že k těsnějšímu kontaktu se zvířaty, například při dojení, často nedochází.

Pokud už ale dojde k nákaze vašeho potomka, nikdy nezapomeňte léčit i domácího mazlíčka. Zajděte s ním k veterináři, který mu nasadí účinnou léčbu. Pak už se jeho kontaktu s dětmi nemusíte obávat.

Pro dobrou orientaci jsme pro vás připravili speciální stránku www.nechciplisen.cz, kde najdete základní důležité informace, ostatní články najdete v rubrice zdraví, budou vycházet celé léto. Pokud by vás napadl nějaký dotaz, nějaký problém, který sami řešíte, napište nám na redakční email nechciplisen@zena-in.cz, vaším tématem se budeme zabývat.

Užijte si léto bez plísní, a pokud se s ní perete nebo ji během léta objevíte, u nás na stránkách najdete řešení. Vše na www.nechciplisen.cz.

Čtěte také:

Reklama