Náměstí Přemysla Otakara II. v Českých Budějovicích nezdobí nejen krásný pohled na tak zvanou Černou věž, ale i další kratochvíle. Každý Budějovičák ví, kde například hledat bludný kámen, na nějž je neradno stoupnout...

České Budějovice

Před výletem do Českých Budějovic jsem se otázal kamaráda na nějakou tu zajímavost, kterou si člověk v Budějovicích může „osahat“. Dostalo se mi rozsáhlých tipů na všemožné kulturní památky, ale mě nejvíc zaujalo vyprávění o šibenici.

Jo a na náměstí stála šibenice,“ prozradil mi kamarád. „Dneska už tam není, zůstal po ní jen bludný kámen. Říká se, že kdo na něj šlápne, stane se buď věčným poutníkem, který nebude mít nikde stání, anebo na dva dny zabloudí v budějovických uličkách.“ To byla výzva!

Rozhodl jsem se, že na takový kámen si rozhodně šlápnout musím! Jenže - kde ho přesně hledat, to už mi kamarád neprozradil. V průvodcích také přesný popis nebyl a tak nastalo velké pátrání.

České Budějovice

Věděl jsem, že mám hledat na náměstí Přemysla Otakara II. někde kousek od Samsonovy kašny. Dláždění kolem kašny je trochu jiné, než na celé ploše náměstí, tak jsem začal tam, ale kámen nenalezl. Bylo to možná i tím, že už padla noc.

Na druhý den jsem se zbaběle zeptal místních a kámen už v pohodě nalezl. Ale tu informaci, kde přesně na náměstí kámen hledat, vám nedám - užijte si také. Tady je alespoň jeho fotka, abyste věděly, co hledáte...

České Budějovice

Zhodnocení bloudění

Drobným paradoxem bylo, že k bloudění došlo před samotným šlápnutím na kámen. Nejprve nebyl k nalezení a den na to nebylo k nalezení zase místo, kde jsme zaparkovali auto (ještě před šlápnutím na kámen).

Naopak po důkladném ošlapání kamene už k bloudění nedošlo. Každopádně v Budějovicích jsem zbloudil, takže na tom něco bude - třeba to ten kámen nějak vycítí dopředu, že se na něj chystáte šlápnout. No, nebo se teď ze mě stane světoběžník.

Čtěte také...

Reklama