Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) varuje spotřebitele, aby nekupovali a nekonzumovali pražené arašídy v kokosové šťávě označené na obale jako Roasted Peanuts with Coconut Juice (35g, ve sváru označené daty: 17/12/05E33, 16/08/06).

Do ČR je z Vietnamu, podle zprávy SZPI, dovezla společnost RUZEK ASSOCIATES, s.r.o., Plzeň. Podle údajů Celního úřadu v Karlových Varech bylo do republiky dovezeno celkem 1 050 kg této závadné potraviny.

Pražská laboratoř SZPI ve výrobku prokázala více než třicetinásobné překročení povoleného množství aflatoxinů. Inspekce proto nedoporučuje tuto nebezpečnou potravinu konzumovat. Je pravděpodobné, že arašídy byly nebo stále mohou být prodávány především v asijských stáncích a na tržnicích. Spotřebitelé, kteří kontaminované arašídy již nakoupili, mají právo výrobek reklamovat.

Aflatoxiny patří do skupiny tzv. mykotoxinů a vznikají jako produkty plísní. Pro lidské zdraví jsou nebezpečné, protože jsou považovány za karcinogenní. Pro jejich obsah v potravinách jsou stanoveny velmi přísné limity a potraviny, které je mohou obsahovat, jsou prostřednictvím kontrolních úřadů striktně sledovány Evropskou komisí.