V roce 2010 onemocnělo v ČR klíšťovou encefalitidou 589 lidí, hlášena byla i tři úmrtí. Vloni stoupl počet nakažených na 861, zemřelo 5 lidí. Jediným způsobem, jak snížit možnost nákazy, je vyšší proočkovanost obyvatelstva.

Už dávno neplatí, že se na nás může klíště přisát pouze v lese a že klíšťata nakažená klíšťovou encefalitidou se vyskytují jenom u řek a rybníků v jižních Čechách. Klíště můžete chytit takřka všude - dokonce i v městském parku. První sezóna začíná již od druhé poloviny března a trvá do července . Druhá sezóna klíšťat přichází s podzimem a trvá až do prvních mrazů.

Příznaky a průběh nemoci

BaxterKlíšťová encefalitida je virové onemocnění mozku a mozkových plen. Ačkoli většina nákaz virem klíšťové encefalitidy probíhá asymptomaticky, může tato infekce v některých případech vyústit ve vážné onemocnění. Infikovaná klíšťata mohou být pro člověka velmi nebezpečná - téměř okamžitě po zakousnutí vniká se slinami do lidského těla virus klíšťové encefalitidy. Nejdříve napadá buňky okolo místa přisátí a během velmi krátké doby se šíří dál, do mízních uzlin, kde se může množit a putovat dál do celého těla. Klíšťová encefalitida má obvykle dvoufázový průběh. Po uplynutí inkubační doby (1 - 3 týdny) dochází u napadeného k první fázi onemocnění. Ta připomíná lehkou chřipku - člověk je unavený, trpí lehčími bolestmi hlavy, svalstva a malátností. Tyto první projevy po několika dnech často samy odezní a zpravidla následuje období (1 - 2 týdny) bez příznaků. V mezidobí mezi první a druhou fází se virus v těle napadeného množí a proniká do mozku. Ve druhé fázi se tak pacientovi přitíží. Nastupují silné bolesti hlavy, horečka, závratě a malátnost. V této fázi již musí být pacient hospitalizován.

Při lehčím průběhu nemoci - meningitidě − virus postihuje především mozkové pleny. Dojde k poměrně rychlému ústupu potíží, pacient odchází z nemocnice za 2−3 týdny domů, potom následuje několikaměsíční rekonvalescence. Při těžší formě nemoci - encefalitidě, postihuje virus mozkovou tkáň. Průběh onemocnění je daleko vážnější, zvyšuje se i procento trvalých následků, v krajním případě onemocnění i přes maximální péči lékařů může skončit úmrtím.

U dětí probíhá nemoc většinou mnohem méně dramaticky, nejzávažnější průběh mívá onemocnění u starších osob a nejvíc se vyskytuje u lidí ve věku 50 - 74 let.

Jedinou prevencí je očkování

Jedinou spolehlivou ochranou proti klíšťové encefalitidě je prevence v podobě očkování. Proočkovanost osob v České republice je ale stále velmi nízká - SZÚ udává okolo 19 %, což je oproti např. Rakousku (86 %) velký rozdíl.
Očkování proti klíšťové encefalitidě je možné provést kdykoliv v průběhu roku. Liší se pouze interval aplikace mezi první a druhou dávkou - v létě se zkracuje na 2 týdny, zatímco v zimě se jedná o období 1-3 měsíců. Základní očkování se skládá z 3 dávek vakcíny. V ČR jsou nejpoužívanější vakcíny FSME-IMMUN, které mají 99% účinnost a jsou prověřeny více než 20letou praxi. Na lékařský předpis je získáte jak ve variantě pro dospělé, tak pro děti od 1 roku věku. Pojištěnci VZP mohou nyní využít akce a získat zdarma jednu dávku vakcíny FSME-IMMUN 0,5 ml BAXTER. Více informací najdete na www.vzp.cz/klistovka. Nejen VZP přispívá na očkování proti klíšťové encefalitidě. Přehlednou tabulku s příspěvky dalších pojišťoven najdete na www.pozorkliste.cz.


FSME-IMMUN 0,5 ml BAXTER, FSME-IMMUN 0,25 ml BAXTER. Vakcíny proti klíšťové encefalitidě.
Léčivá látka: Virus encephalitidis inactivatum purificatum.
Výdej vakcín je vázán na lékařský předpis. Vakcíny aplikuje lékař. Pečlivě pročtěte příbalovou informaci.

Reklama